יום חמישי, דצמבר 24, 2009

עוצמתי, להעצים, להקטין

הצופה: אז אני רוצה להגיד לך שממש ממש שמחתי שנכנסת לבית האח, כי האג'נדה שלך מאוד מאוד דיברה אליי וחיכיתי לראות איך ולאן את הולכת לקחת את כל מה שדיברת עליו - על העצמה נשית, על נשים שצריכות להרגיש טוב עם עצמן, ומהרגע שנכנסת, כל מה שעשית בבית זה בדיוק הפוך. לא העצמת נשים אלא צמצמת אותן, בזת להן, ריכלת עליהן, וזה מרגיש שאת מקנאה לנשים יפות.
סטלה עמר: איך הגעת לזה שאני מקנאה בנשים יפות בדיוק?
הצופה: הגעתי לזה בעקבות זה שאת מרשה לעצמך להגיד כל דבר שעולה בדעתך שהוא רע על כל אחת מדיירות הבית. את נכנסת והצלת את איציק כשנכנסת לבית. לא חשבת לרגע אפילו להציל אישה מהדחה.
סטלה: נכון, בואי נגיד שאולי אף אחת מהן לא דיברה אליי בשום צורה.
הצופה: גם ברוב ההעמדות שלך להדחה העמדת נשים, לא העמדת גברים.
סטלה: העמדתי נשים בגלל שהן לא עומדות מאחורי מה שאישה צריכה להיות.
הצופה: איך אישה צריכה להיות בעינייך?
סטלה: בטוחה בעצמה, חכמה, משדרת משהו אחד מעבר ליופי.
הצופה: יש נשים מאוד בטוחות בעצמן בבית הזה, אבל את בוחרת לראות את כמה הן טיפשות בעינייך.
סטלה: אף אחד לא פנה אליי כדי לשאול אותי או להתעניין במשהו... כל אחת היתה עסוקה בעניינים שלה.
הצופה: אז בגלל זה ריכלת והקטנת?
סטלה: על מי ריכלתי והקטנתי?
הצופה: אני רוצה לדעת איזה אישה העצמת בבית, חוץ מסתיו.
סטלה: סתיו הוא לא אישה. הן העצימו את עצמן. כשאני צועדת על במה עם כל הגודל והעוצמה שלי, אני לא פותחת את הפה, אני לא אומרת את זה במילים, אבל האמרה שלי פיזית אומרת את מה שיש לי להגיד.
הצופה: ... אז אני מאוד אשמח בכמה ימים שנשארו לשמוע ממך את מה שבעצם רציתי לשמוע מתחילת העונה.
סטלה: בסדר. (לסתיו): העצמתי אותך אבל, אותך העצמתי.
סתיו: אני חושבת שאני מספיק אישה. חוץ מזה גם אותי לא העצמת וכשהיה צריך לתת ביקורת נתת גם לי ביקורת.
סטלה: נכון.
(האח הגדול VIP2, 11, קשת)

"השימוש העוצמתי בעוצמתי" פורסם בתפוז ב-24.12.2009 ; "אל תקטין אותי" פורסם בהארץ ב-16.08.2016 

"נֹתֵן לַיָּעֵף כֹּחַ וּלְאֵין אוֹנִים עָצְמָה יַרְבֶּה" (ישעיה מ כט). 

עָצְמָה היא כוח, חוזק, חוסן, עוז, דבר מה בעל השפעה, בעל משמעות ובעל נוכחות, המותיר את חותמו. נשים אוהבות להשתמש במילה "עוצמתי" כשהן מדברות על עצמן ועל נשים אחרות או כדי לתאר את העולם מנקודת מבטן. בדומה למילים החזקות "לגמרי", "מושלם", "מטורף", "פצצה" ועוד, "עוצמתי" האופנתית, שמחליפה את "בעל/רב עוצמה", מבטאת את מגמת ההדגשה וההקצנה בשפה ואת הצורך להעביר מסרים באופן מיידי, מוחלט וחד משמעי, ולכן סרט טוב הוא בהכרח סרט "מטלטל" ו"עוצמתי".

"עוצמה" ו"עוצמתי" נאמרות בדרך כלל בהקשרים חיוביים (לעומת "כוחני" הנגזרת מ"כוח"). זוהי אנרגיה, כוח פנימי, חיוניות שמוקרנת החוצה. נשים שמשדרות עוצמה מעמידות את עצמן במרכז, הן מעזות, נחושות, משפיעות, סמכותיות, משמיעות את קולן באופן חד וברור, הן בעלות ביטחון עצמי, תעצומות נפש ויכולת התמודדות עם קשיים ואתגרים, הן שולטות בחייהן ומודעות לעצמן ולסביבה.

בצד "עוצמתי" יש "העצמה". להעצים - להפוך אותו לעצום (או לבעל עוצמה), לחזק, לתת כוח, להגדיל, להגביר, לתגבר, לממש, לרומם, לפרגן, לעודד, לתמוך, לגבות: "וַיֶּפֶר אֶת-עַמּוֹ מְאֹד וַיַּעֲצִמֵהוּ מִצָּרָיו" (תהילים קה כד). 

ההפך מ"להעצים" - "להקטין". נשים משתמשות הרבה ב"להקטין", "להנמיך" או "לצמצם" כדי לבטא את מה שהן רואות כפגיעה בנשים או כניסיון להוריד אותן ולהשתיק אותן. "אני חושבת שבין חופש הביטוי לבין הצורך שלא לפגוע באדם ובעיקר לא בנשים - זה קרוב ללבי, ופוגעים בנשים באופן שמקטין אותן ומחפצן אותן... זה סוג של הקטנה של נשים", כך פרופ' יולי תמיר, נשיאת מכללת שנקר, על הציור של הסטודנט ים עמרני שבו מופיעה אישה עירומה שמזכירה את שרת המשפטים איילת שקד. "יש עבודות הרבה יותר פוליטיות ואין לי בעיה עם זה", היא אומרת, "יש לי בעיה עם הנמכת נשים" (הארץ 21.7.16; 16.7.16).

"מקטין" (או "מנמיך" / "מצמצם") הוא לפגוע בכבוד, להוריד מערכו של אדם, להשפיל, לבזות, להעליב, לבייש אותו, ללעוג לו, לזלזל בו, להציג אותו באור שלילי, להחליש אותו, לרדת עליו, לצחוק עליו, להתנשא מעליו, להפגין כלפיו יהירות ושחצנות, לבטל אותו, לבוז לו, להתעמר בו, להקניט אותו, להתנהג אליו בגסות, להתייחס אליו כילד קטן ולא בוגר. 

כשמישהו או משהו מקטין אותי, הוא מוריד או מנסה להוריד מכוחי, הוא גורם לי או מנסה לגרום לי להרגיש רע עם עצמי, הוא יוצר או מנסה ליצור אצלי פחד וחוסר אמון בעצמי ולהפוך אותי לקטנה ולא חשובה.

לעומת "עוצמתי", מילה שמדגישה ומחזקת את עוצמת הרגשות - ב"מקטין" יש עידון וריכוך, ניתוח של המציאות מנקודת מבט סוציולוגית. בצד "זה בא ממקום של", "להכיל", "לשתף", "מאתגר", "מורכב", "אני בוחרת", "לדמוע" (ולא לבכות) ועוד, שתפסו את מקומן של מילים אחרות, "להקטין", הלקוחה אף היא מעולם הפסיכולוגיה והרוחניות, מחליפה את "להשפיל", "לפגוע" או "להעליב". כשאני אומרת "אתה מקטין אותי", אני מפגינה שליטה וחשופה פחות לפגיעה. אני מבהירה שזיהיתי את העוול שנעשה, אני משמיעה את קולי ופועלת לשינוי המצב. כשאני אומרת "אתה משפיל אותי", זה עלול להעביר מסר שהפגיעה חדרה אליי והשפיעה עליי ושאני פועלת מתוך כאב ועלבון. ב"אתה מקטין אותי" אני מציבה לזה שמולי מראה (או במילה אופנתית אחרת - "משקפת" לו או "מציפה" לו), שמעידה עליו, לא עליי. זה לא אומר שמה שהוא עושה לא פוגע בי, זה אומר שהפגיעה לא משתקת אותי, אלא בדיוק להפך, היא מניעה אותי לפעולה.

המשותף ל"עוצמתי", "להעצים" ו"להקטין" הוא שהן ממקמות אותי בעולם. אני לא שקופה, אני לא מפוחדת וחסרת אונים, אני בעלת מודעות עצמית ומודעות חברתית ומזהה את העוול שנגרם, יש לי יכולת להגדיר את רגשותיי ולהביע אותם, יש בי כוח ואומץ לפעול בנחישות, אני דואגת גם לאחרים וגם לעצמי, אני פועלת ובוחרת, מעצימה את עצמי ואת אחרים ולא מבטלת, אני לא מקטינה את עצמי ואת אחרים ולא מאפשרת לאחרים להקטין אותי. זה אוצר מילים שמעביר מסר של צדק, מוסר ושוויון ונשים מאמצות אותו כחלק מהזהות שלהן. כשאני אומרת על משהו שהוא "עוצמתי", אני אומרת גם משהו על עצמי, על המילים שמבטאות אותי, על עולם הערכים שלי ועל מה שאני רוצה לשדר.

אם כן, לדרישה "אל תקרא לי מותק / חמודה / מיידלע" - או קלפטה או מכשפה, כינויים השמורים לנשים, מתווספת כעת האמירה "אל תקטין אותי", הנאמרת בדרך כלל על ידי נשים הפונות לגברים. נשים עוצמתיות מעצימות את עצמן ואת אחרים ומתקנות את העולם ולא נותנות להקטין אותן.

עינת ברגר, מנהלת בי"ס תל חי כפר שלם תל אביב, למדה פילוסופיה רוחנית והכניסה את המדיטציה לבית הספר בניהולה, שהוביל להצלחתו. המגזין, ערוץ 10, 18.4.15)
"ובאמת עשית רביולי שהוא היה קשה ועוצמתי" (מיכל אנסקי מפרגנת למיכל אפשטיין, מאסטר שף עונה 5 2015, קשת)
דנה מספרת שבסדנה למציאת זוגיות הנחו אותם לצאת מכולת בבגדים הכי יפים בארון - שמלות, נעלי עקב  וכו'. הכתבת: "אבל את לא מקטינה את עצמך?" דנה:"להפך, זה מעצים אותך הרבה יותר, את מרגישה יותר סקסית" (חדשות מוצ"ש, ערוץ 2, 19.9.15)
"לא מפתיע אותי שג'ני היא כזאת אישה עוצמתית" (דנה ברגר על ג'ני שסיפרה על האנטישמיות בקזחסטן ועל ההשפלות וההצקות שנאלצה לספוג בילדותה כיהודייה. הישרדות הונדורס 2015, רשת)
"אבל למה להקטין אותי למישהי שמזדנבת אחריו?" (אור לגילי, שטען שאור ובנות אחרות מזדנבות אחרי ברק. האח הגדול 7, 10, מאקו)
"לא העצמת נשים אלא צמצמת אותן" (הצופה לסטלה עמר, האח הגדול VIP2, 11, מאקו)

*******************
ניתוח / תיעוד מילים


אינה קריימר 24/12/2009 | 23:50
פוסט עצמתי!
:-)


איש 25/12/2009 | 00:28
צירוף מקרים
תראי איזה צירוף מקרים משונה
עיינתי ממש לפני שעו אחדות היום במשהו שכתבתי. וראיתי שם את המילה עוצמתי. מסומנת בצהוב,מה שמלמד שהיה לי ספק לגביה. כלומר "לעיון מחדש"
עברתי הלאה אבל הספק נשאר
והנה באת והערת עיניים.


גגג האחת 25/12/2009 | 06:17
אחלה פוסט, ממש עוצמתי חבל"ז
נראה לי שהו` נחוצה אחרת נראה פוסט כל כך מצמרר, הורס, מפיל שכל הלילה לא עצמתי עין!
שבת שלום לך עינת חמודה!
{♥}


אתי אברהמי 25/12/2009 | 08:28
כתבה מלאה עוצמה
מה עם המילון שדברנו עליו?


לשונאי 1025/12/2009 | 10:06
לפי כללי האקדמיה אכן יש לכתוב: עצמה, עצמתי, תכנה, תכנית, קרבן, ערמה (אבל: אונייה!) וכו`.
אפשר להוסיף ניקוד חלקי: עָצמתי...


motior 26/12/2009 | 08:16
באנגלית יש שתי מילים נפרדות, strong ו-powerful, ואני מנחש שמי שכותב "עוצמתי" מנסה נואשות לומר powerful בדרך עוצמתית יותר מ"חזק".
מבחן תרגום גוגל: ביקשתי מגוגל לתרגם את כותרת המאמר (בלי הגרשיים)מעברית לאנגלית, ואת התוצאה לתרגם חזרה לעברית. וזה מה שיצא:
השימוש העוצמתי בעוצמתי ==> Using powerful intensity ==> שימוש בעוצמה חזקה
עוצמתי, לא?


ע נ נ ת 27/12/2009 | 11:31
שוב אני מסכימה איתך :-)
תודה!אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.