עריכה לשונית עינת קדם - מידע על הבלוג


שמי עינת קדם, אני עורכת לשון ותוכן עם ותק וניסיון בעריכת טקסטים מדעיים ואקדמיים, טקסטים ספרותיים למבוגרים ולילדים וסוגים נוספים של טקסטים. בעלת תעודה בעריכת לשון מאוניברסיטת בר אילן (בהצטיינות יתרה); תואר ראשון במדעי הרוח מאוניברסיטת ת"א; תעודת הוראה בחינוך מיוחד מסמינר הקיבוצים; ולימודי תואר שני (חלקיים) בכתיבה דרמטית באוניברסיטת ת"א. מנהלת אתר לשירותי עריכה לשונית, הבלוג הזה הוא חלק ממנו.

אני חוקרת את השפה העברית וכתבתי מאמרים רבים בנושא. המאמרים שלי התפרסמו החל משנת 2008 בבלוג באתר תפוז ("המילים של עינת"), בבלוג באתר הארץ ("זה סוג של בלוג" - ממשיכים להתפרסם), באתר מאמרים ובאתר עריכה לשונית, וכעת הם מרוכזים כאן. הבלוגייה בתפוז ובהארץ עד אפריל 2015 כבר לא מופיעים באינטרנט. אני מארגנת את הפוסטים אט אט, כולל תגובות של הגולשים, ומעלה כאן גם את אלה שממשיכים להתפרסם וכן פוסטים חדשים. הבלוג בתהליכי בנייה, סידור, שיפור והנגשה.

הפוסטים בבלוג כוללים צילומים, רובם מהטלוויזיה, רובם התווספו לאחר מועד הפרסום המקורי. הצילומים לא נועדו להלעיג את אלה שמופיעים בהם אלא לתעד את השימושים בשפה, להמחיש, ללמד ולהוסיף צבע ועניין. אני לא במעמד המטיפה הנרגנת הקנאית לשפה, אלא במעמד החוקרת והמתעדת. עם השנים התמתנתי, ובכל פעם מחדש אני מפתיעה את עצמי כשאני מגלה שאת הדברים שהפריעו לי בעבר אני דווקא מבינה היום ומקבלת, ויש מאחוריהם היגיון, יופי וחינניות. כנראה שהתבגרתי.

הפוסטים כתובים בכתיב מלא, חלקם נכתבו לפני שינוי הכללים ב-2017 (וגם אז, במקרים רבים לא תמיד כתבתי על פי כל הכללים), וחלקם נכתבו על פי הכתיבה הנהוגה בהארץ. במילון לעיתים אני משתמשת במונח בלשון זכר - למשל: "איך אתה?"; "את לא מבינה"; "מטורף", אך הוא מתייחס לשני המינים, אלא אם כן צוין אחרת.

הנושאים בבלוג:


  • חקר מילים – ניתוח, פרשנות, תיעוד ופירוש של מילים וביטויים, סלנג ועוד  • אלי גיא - מקבץ פוסטים מתוך "מיומנו של עורך", של עורך הלשון, חברי אלי גיא


  • אהוד אשרי - מקבץ טורים של העיתונאי והסופר אהוד אשרי, שהתפרסמו בעיתון הארץ, "משחק מילים"הנושאים מופיעים בצד ימין, ומתחת בהמשך מופיעות בקוביות קטנות דוגמאות לפוסטים, עם צבע הנושא: אדום - תיקון טעויות; ירוק - סוגיות בעריכה וכתיבה; סגול - סימני פיסוק; צהוב - חקר מילים וביטויים; כתום - אלי גיא; תכלת - אהוד אשרי.

בדף הבית הטורים מופיעים על פי תאריך הפרסום, גם לחיצה על כותרת הבלוג בתמונת הנושא מובילה אליו.


מקווה שתיהנו,

עינת קדם einat.editor@gmail.com 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.