יום שני, יולי 11, 2022

לבטל


בר ודניאל, האח הגדול עונה 4, רשת, 2022
בר ודניאל, האח הגדול עונה 4, רשת, 2022


"חתונה ממבט ראשון" 5: מעיין ובן מדברים בחדר השינה:

[...]

מעיין: אבל כשחזרת לפה וראית אותי כשנכנסת...

בן: היה לי כיף.

מעיין: היה לך כיף.

בן: כן.

מעיין: זה קשור אלינו?

בן: לא יודע.

מעיין: אה, אתה גם לא יודע.

בן: שוב, זה קשור אלינו במידה.

מעיין: אתה מבין שזה לבטל?

בן: זה לא לבטל.

מעיין: זה לבטל.

בן: זה לא לבטל.

מעיין: זה לבטל מאמי. כי אתה הופך כל רגע משמעותי ל"לא יודע אם זה בגללנו או לא" [...] נראה לי שבתוך תוכך כן גם היה לך קצת נחמד לחזור (לארץ) לפחות, כאילו, לחזור נגיד אלינו [...] אבל אז אתה מבטל את זה שאתה בא לפה, ואומר לי משפט כמו שאמרת לי: "אם היינו במערכת יחסים רגילה והייתי מרגיש את מה שהרגשתי, הייתי מסיים אותה".

בן: נכון, אבל אנחנו לא במערכת יחסים רגילה.

מעיין: סבבה. אז זה נקרא "לא לבטל"?

בן: לא, זה לא לבטל.

(חתונה ממבט ראשון 5, קשת, יולי 2022)

 

***********

 "האח הגדול" 4: בר ודניאל מדברים בחצר:

בר: מה יש לך? מה הבעיה שלך?

דניאל: אני חצוי במחלוקת איתך, עם האהבה אלייך, ברמה ששורף לי להסתכל עלייך.

בר: אוקי.

דניאל: אני קודם כול איש של קבוצה. ברגע שאני חי, אנחנו מנהלים משק בית משותף...

בר: כאילו מפריע לך שאני נגררת קצת לשיח ה... הלא מתחשב?

דניאל: קצת, לשם. את לא באמת מבטלת אנשים, אבל בשיח שאת מצטרפת אליו, זה שיח שמבטל אנשים.

(האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)

 

*********

 "מטומטמת" 3: חוקר מח"ש נועם זילברשטיין מתעמת עם עדה:

 [...]

נועם: קראת לי גאדג'ט, לא? גאדג'ט, מה זה אם לא החפצה?

עדה: אני התנצלתי.

נועם: את לועגת לבגדים שלי...

עדה: אני התנצלתי.

נועם: לריח שלי, להליכה שלי, לכל...

עדה: זה לא נכון.

נועם: מה לא נכון?

עדה: זה לא נכון.

נועם: מה לא נכון, עדה? את... אלוהים, אני כבר לא יודע איפה להניח את עצמי כדי לצאת לך מהפריים. את מהרגע הראשון לא מפסיקה להשפיל אותי ולהעליב אותי, וכל פעם שאני טיפה העזתי להיות מבסוט מעצמי, את לעגת לי, נכון? "נועם זילברשטיין, מח"ש, מי אתה חושב שאתה?" [...] הקשר היחיד שיש בינינו זה שבאופן סיסטמי את רומסת אותי ואת דורכת עליי, וזה נטו על בסיס מגדרי. כן, את שונאת אותי כי אני גבר [...] את יכולה להמשיך לבטל אותי כמה שאת רוצה, אבל שנינו יודעים שאת הענשת אותי כי אני העזתי לקיים יחסי מין עם אשתי.

(מטומטמת, עונה 3, הוט)

****

"חתונה ממבט ראשון" 5: ליעד מדבר עם הפסיכולוגית יעל על המשברים בינו לבין לימור, שהובילו לפרידה:

"אני חושב שזאת הייתה הנקודה (הריב הקשה עם לימור בחוף הים) שסיימתי לבטל את עצמי. כי זה נכון, כל הדברים שנאמרו, שאני מאוד מְרצה ומאוד שם את האחר לפניי – שיש לזה את הקטע החיובי של האמפטיה והרצון שיהיה טוב לאחר והרגישות וכל הדברים האלה, ואצלי יש לזה גם, היה לזה גם את הקטע השלילי. חד משמעית ביטלתי את עצמי."

(חתונה ממבט ראשון 5, קשת, 2022)

 

לבטל אחרים

מעיין מרגישה שבן לא נותן לקשר ביניהם מקום ומשמעות. את "לבטל" היא מסבירה כך: "אתה הופך כל רגע משמעותי ל'לא יודע אם זה בגללנו או לא'". כלומר בעיניה, בן ממעיט מחשיבות הקשר, ואת תחושת הכיף שהוא מרגיש במחיצתה הוא לא מייחס בהכרח לה, לקשר שבנו או לרגשות שלו כלפיה. עבורה, בכך הוא מבטל אותה ואת היחסים.

בדיאלוג בין דניאל לבר עולה היבט אחר של "לבטל": לתת לצד השני תחושה שהוא פחות טוב, שהוא חסר ערך, לא להכיר בהישגיו, בכישוריו וברצונותיו, להקטין אותו, לא להתחשב בו, לא להחשיב אותו, לגרום לו להרגיש לא מוערך, חסר משמעות. דניאל התכוון כנראה להתייחסות המבטלת של בר ודיאן לטליה, שאמרו לה שהיא פרחה ו"שכונה", לעגו לה, זלזלו בה והקטינו אותה: "היום צעקת יפה, כמו פרחה, מצוין. ככה את צועקת בשכונה, אז לא לשחק לנו אותה פה איזה היי-סוסייטי, כי את מהשכונה." 

דברים דומים מתאר נועם: השפלה, עלבונות, לעג, הקטנה.


לבטל את עצמי

"להוריד פרופיל" מול הצד השני; לְרצות את הצד השני; לא לבטא תכונות שעלולות להרגיז; לשים במוקד את הצרכים והרגשות של הצד השני מבלי לחשוב על הצרכים, הרגשות והרצונות שלי; להרגיש שאני לא חשוב מספיק.


"חתונה ממבט ראשון" 5: מעיין: "אתה מבין שזה לבטל?" בן: "זה לא לבטל". [...] מעיין: זה לבטל מאמי. כי אתה הופך כל רגע משמעותי ל'לא יודע אם זה בגללנו או לא'." (חתונה ממבט ראשון 5, מאקו, 2022)
"חתונה ממבט ראשון" 5: מעיין: "אתה מבין שזה לבטל?" בן: "זה לא לבטל". [...] מעיין: זה לבטל מאמי. כי אתה הופך כל רגע משמעותי ל'לא יודע אם זה בגללנו או לא'." (חתונה ממבט ראשון 5, מאקו, 2022)

"האח הגדול" 4: דניאל לבר: "את לא באמת מבטלת אנשים, אבל  בשיח שאת מצטרפת אליו, זה שיח שמבטל אנשים." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)
 "האח הגדול" 4: דניאל לבר: "את לא באמת מבטלת אנשים, אבל  בשיח שאת מצטרפת אליו, זה שיח שמבטל אנשים." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)

"מטומטמת" 3. חוקר נועם לעדה: "את יכולה להמשיך ולבטל אותי כמה שאת רוצה,  אבל שנינו יודעים שאת הענשת אותי כי אני העזתי לקיים יחסי מין עם אשתי." (מטומטמת עונה 3, הוט, 2019)
"מטומטמת" 3. חוקר נועם לעדה: "את יכולה להמשיך ולבטל אותי כמה שאת רוצה,  אבל שנינו יודעים שאת הענשת אותי כי אני העזתי לקיים יחסי מין עם אשתי." (מטומטמת עונה 3, הוט, 2019)

"האח הגדול" 4: אחרי הריב הגדול עם דודו, פלורי בוכה בחדר האח: "למה באתי למשחק הזה? באתי פעם אחת לעשות משהו בשביל פלורי, פעם אחת משהו בשבילי. כל החיים אני עושה בחוץ בשביל אחרים, מבטלת את עצמי במאה אחוז. מי עושה בשבילי?" (האח הגדול 7, קשת, צילום מסך מיוטיוב תקשורת ציונית IL 2016)
 "האח הגדול" 4: אחרי הריב הגדול עם דודו, פלורי בוכה בחדר האח: "למה באתי למשחק הזה? באתי פעם אחת לעשות משהו בשביל פלורי, פעם אחת משהו בשבילי. כל החיים אני עושה בחוץ בשביל אחרים, מבטלת את עצמי במאה אחוז. מי עושה בשבילי?" (האח הגדול 7, קשת, צילום מסך מיוטיוב תקשורת ציונית IL 2016)


"חתונה ממבט ראשון" 5: ליעד מדבר עם הפסיכולוגית יעל על המשברים בינו לבין לימור, שהובילו לפרידה: "אני חושב שזאת הייתה הנקודה (הריב הקשה עם לימור בחוף הים) שסיימתי לבטל את עצמי. כי זה נכון, כל הדברים שנאמרו, שאני מאוד מְרצה ומאוד שם את האחר לפניי – שיש לזה את הקטע החיובי של האמפטיה והרצון שיהיה טוב לאחר והרגישות וכל הדברים האלה, ואצלי יש לזה גם, היה לזה גם את הקטע השלילי. חד משמעית ביטלתי את עצמי." (חתונה ממבט ראשון 5, מאקו, 2022)

"חתונה ממבט ראשון" 5: ליעד מדבר עם הפסיכולוגית יעל על המשברים בינו לבין לימור, שהובילו לפרידה: "אני חושב שזאת הייתה הנקודה (הריב הקשה עם לימור בחוף הים) שסיימתי לבטל את עצמי. כי זה נכון, כל הדברים שנאמרו, שאני מאוד מְרצה ומאוד שם את האחר לפניי – שיש לזה את הקטע החיובי של האמפטיה והרצון שיהיה טוב לאחר והרגישות וכל הדברים האלה, ואצלי יש לזה גם, היה לזה גם את הקטע השלילי. חד משמעית ביטלתי את עצמי." (חתונה ממבט ראשון 5, מאקו, 2022)"חתונה ממבט ראשון" 5: משה ומאי במשבר ביחסים. הפסיכולוגית יעל: "אז איך תחיו? איך תהיו בתקשורת יותר טובה בחיים?" מאי: "אני לא מבטלת את עצמי. הוא לא יקבל אותי כמו שאני אם אני אבטל את עצמי. אז אם אני כועסת אני אכעס גם אם זה לא נעים לו." (חתונה ממבט ראשון 5, מאקו, 2022)
"חתונה ממבט ראשון" 5: משה ומאי במשבר ביחסים. הפסיכולוגית יעל: "אז איך תחיו? איך תהיו בתקשורת יותר טובה בחיים?" מאי: "אני לא מבטלת את עצמי. הוא לא יקבל אותי כמו שאני אם אני אבטל את עצמי. אז אם אני כועסת אני אכעס גם אם זה לא נעים לו." (חתונה ממבט ראשון 5, מאקו, 2022)


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.