יום ראשון, אפריל 03, 2022

פריווילג

אופק, האח הגדול עונה 4, רשת, 2022
אופק, האח הגדול עונה 4, רשת, 2022

 

 

אייל ברקוביץ בריאיון לדנה וייס, חדשות 12:

אייל ברקוביץ: זו אחריות כבדה מאוד. לדאוג לכולם זו אחריות כבדה. אבא, אימא, אחים, אחיות, ילדים. הרי למה אני כל הזמן מדבר פה על יוקר המחיה? כי אני חי את זה כל יום.

דנה וייס: כי באמת כשאני רואה אותך מדבר על יוקר המחיה, אני אומרת בוא'נה, זה פריווילג שהרוויח סכומים מטורפים מגיל 20, כן? מיליונים. יש לו דירות, נוסע על מזראטי.

(חדשות סוף השבוע, קשת 12, אפריל 2022)


****


ניר גונטז' על הקו עם ד"ר אבישי בן־חיים. גונטז' מתאר בפני בן חיים את השלבים שעברו הסבים שלו והוריו בישראל, ומבקש מבן חיים שימקם אותו בין ישראל השנייה וישראל הראשונה על פי התיאוריה שלו. בכל פרט שהציג גונטז' (מעברה, עבודה, בית, מקום מגורים וכדומה), בן חיים מיקם את הסבים וההורים בישראל השנייה, אבל כשגונטז' אמר שהם אשכנזים, בן חיים מיקם אותם בישראל הראשונה:

בן חיים: הנתון הזה (שהם אשכנזים) בתוך השקלול הגדול, זה נתון שנותן הון, שהוא הון של ישראל הראשונה.

גונטז': בוא נדבר על ההון. ההורים שלי וההורים שלהם, למיטב ידיעתי, ואופן החיים שלהם מלמד על כך, מעולם לא קיבלו איזושהי פרוטקציה או טובה...

בן חיים: אין דבר כזה. הם קיבלו. וגם אתה קיבלת.

גונטז': מה הם קיבלו?

בן חיים: אני אגיד לך מה אתה קיבלת. אתה יש לך הון, בגלל שאתה לא מזרחי, ובגלל שאתה שייך אל מקום שאליו אתה שייך. יש לך ייצוג בתקשורת. הקול שלך נשמע בקול גדול. הקול שלך הגמוני בתקשורת.

גונטז': זה לא נכון. הלוואי. תמשיך.

בן חיים: הקול שלך הגמוני בתקשורת, והגמוני במערכת המשפט, והגמוני בפוליטיקה, והגמוני באקדמיה. אתה מבין? לכן אתה פריווילג, גם אם תגיד לי "אני באופן אישי לא". ואני מסכים איתך... לא קשור. אתה שייך לקבוצה פריווילגית. גם אם אתה באופן אישי לא קיבלת את זה. אתה שייך לקבוצה פריווילגית ומדכאת.

גונטז': אז אני, ניר, בשורה התחתונה, יש לי שני בנים, ואני גר בדירת חדר וחצי בתל אביב, ואני, כלכלית, לא גומר אף חודש — אני ישראל הראשונה. כן?

בן חיים: כן. אני מסביר לך למה: כי יש לך את הפריווילגיה שאתה מיוצג בכל מקום, וכשאתה מגיע לכל מקום עם שם המשפחה שלך — יש לך יתרון על פני כל מזרחי, ואתה הגמוני בכל מקום שאמרנו.

גונטז': אני מבין.

בן חיים: היום אתה הגמוני גם בפוליטיקה מבחינת ישראל הראשונה, ובתקשורת ובמערכת המשפט. באקדמיה. כל המעטפת בפוליטיקה הצליחה לסדר את זה שאתה מיוצג גם פוליטית.

גונטז': אישית — אני לא.

בן חיים: קח אנשים אחרים, תבין. יש להם תת ייצוג עד אפס ייצוג במערכת המשפט ובתקשורת, וגזלו מהם גם את הייצוג בפוליטיקה. ברמה האישית, הלב שלי איתך והנשמה שלי יוצאת אליך ובאמת אני אומר. גם בדעות. לא רק באישי. גם בדעות אני אוהב אותך. אני מרגיש קרוב אליך. אבל בוא, צריך להבין מה היא פריווילגיה.

(ניר גונטז' על הקו עם ד"ר אבישי בן־חיים, "אמרת שהמשפחה שלי מישראל השנייה, והתהפכת כי הם אשכנזים. 'כי זה הון'", הארץ, סוף שבוע, 19.8.2022)


פריבילג / פריווילג
סלנג
תרגום מאנגלית ל-privileged, אדם בעל פריבילגיות, זכויות. 
  • אדם שנהנה מזכויות יתר בשל מעמדו הכלכלי; מעמדו החברתי; מוצאו; השכלתו; מקום מגוריו; צבע עורו; הונו התרבותי; ייצוגו בפוליטיקה, בתקשורת, במערכת המשפט ובמערכת המשפט,   וכדומה; 
  • כינוי לאדם מתנשא; מפונק; אדם שמקבל את היתרונות בחיים כדבר מובן מאליו; אדם שרגיל שהכול הולך לו בקלות וללא מאמץ; אדם שחושב שמגיע לו הכול.


דנה וייס לאייל ברקוביץ': "כי באמת כשאני רואה אותך מדבר על יוקר המחיה, אני אומרת בוא'נה, זה פריווילג שהרוויח סכומים מטורפים מגיל 20, כן? מיליונים. יש לו דירות, נוסע על מזראטי." (חדשות סוף השבוע, מאקו, אפריל 2022)
דנה וייס לאייל ברקוביץ': "כי באמת כשאני רואה אותך מדבר על יוקר המחיה, אני אומרת בוא'נה, זה פריווילג שהרוויח סכומים מטורפים מגיל 20, כן? מיליונים. יש לו דירות, נוסע על מזראטי." (חדשות סוף השבוע, מאקו, אפריל 2022)

בחצר מתפתח ויכוח בין האחיות אילנה ודיאנה לאופק. הן אומרות לו שהוא שתה הרבה מהיין, שהוא לא מנקה אחריו, שהוא זקוק לחינוך וצריך ללמוד על נימוס. אופק מתעמת איתן. אחר כך הוא נכנס לבית ומספר לריווא על מה שהיה: "[...] היא אומרת לי אני צריך לקבל חינוך. מפונקות. [...] חצופות, פריווילגיות". (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)
בחצר מתפתח ויכוח בין האחיות אילנה ודיאנה לאופק. הן אומרות לו שהוא שתה הרבה מהיין, שהוא לא מנקה אחריו, שהוא זקוק לחינוך וצריך ללמוד על נימוס. אופק מתעמת איתן. אחר כך הוא נכנס לבית ומספר לריווא על מה שהיה: "[...] היא אומרת לי אני צריך לקבל חינוך. מפונקות. [...] חצופות, פריווילגיות". (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)

השחקן יפתח קליין בריאיון ל-YNET: "התחלתי ללמד משחק בקריית שמונה כי רציתי לעשות משהו במקום שבו אני יכול לגוון את היכולות שלי, ובמקביל חשבתי שיש בזה אקט חיובי מבחינה חברתית. לפריפריה יש המון מה להגיד, ואני חושב שזה מקום שמשווע שיעזרו לו לצמוח. למדתי להבין מה זה להיות תל-אביבי פריבילגי, זה אומר שמה שמובן לי מאליו, נראה לאנשים במקומות אחרים כמעט בלתי מושג. למדתי להעריך את זה ולא לראות את זה כמובן מאליו". (רן בוקר, "יפתח קליין: 'בקריית שמונה הבנתי שאני תל-אביבי פריבילגי'", YNET,  21.11.2018)*******************
חקר מילים וביטויים

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.