7.09.2015

תכלס

האח הגדול וי-איי-פי 2, חוזרים הביתה, מאקו טי-וי


פורסם לראשונה ב"הארץ" ב-31.08.15, "תכלס, תכלס זה כיף"

הוא: מאמי, אז מה את אומרת, אני מחכה לך כבר הרבה זמן... את רוצה להתחתן איתי? 
היא: בתכלס אתה צודק מאמי, מגיע לך שאני אתן לך תשובה. 
הוא: אז מה את אומרת, נשמה שלי? 
היא: אני אומרת שבתכלס טוב לי איתך, כיף לי איתך, אתה מדהים, אתה מרגש אותי, חיים שלי אתה, שרופה עליך. 
הוא: גם לי טוב איתך וכיף לי איתך יפה שלי, חולה עלייך. 
היא: ואין עליך, אתה אחלה גבר, אתה מפנק, אתה רגיש, אתה חכם, אתה סקסי, אתה מסודר בחיים, יש לך דירה, יש לך מקצוע, לא חסר לך כלום. כל החברות שלי מקנאות בי, בתכלס. 
הוא: חחח, כן אה? 
היא: ויש לנו זוגיות מדהימה, בתכלס זה משהו שלא היה לי אף פעם, זה משהו שתמיד חלמתי עליו. 
הוא: גם לי לא היה דבר כזה אף פעם. 
היא: כי אתה יודע, לא נעים להודות בזה, אבל בתכלס אני לא בדיוק הטיפוס הכי קל בעולם, ומי שמסתדר איתי הכי טוב ומקבל אותי כמו שאני זה אתה. ובתכלס גם על ההורים שלי אי אפשר להגיד שהם יותר מדי נוחים ואוהבים כל אחד, והם מתים עליך. 
הוא: וואלה. 
היא: וכמו שאתה יודע, בתכלס אני בן אדם שאוהב את העצמאות שלו, ותכלס אתה לא מגביל אותי. 
הוא: נכון, העצמאות שלך חשובה לי. 
היא: ואתה תמיד מפרגן לי, תמיד מקשיב לי ותומך בי, כיף לדבר איתך, אפשר לסמוך עליך, בתכלס אתה החבר הכי טוב שיש לי. אף פעם לא היה לי בן זוג שהיה גם החבר שלי. 
הוא: גם את החברה הכי טובה שלי, את משהו. 
היא: ואני נמשכת אליך בטירוף והסקס איתך מדהים חבל על הזמן, לא רוצה שזה ייגמר, אין דברים כאלה בתכלס... 
הוא: אין אין דברים כאלה, זה מטורף. אז מה את אומרת, נשמה? 
היא: שבתכלס הגיע הזמן להקים משפחה, השעון הביולוגי מתקתק ואני רוצה ילדים... הרבה ילדים... חחח 
הוא: את יודעת שגם אני רוצה הרבה ילדים, מת כבר לילדים איתך, חיים שלי. 
היא: כן, אני יודעת... בתכלס. 
הוא: אז זה אומר שאת רוצה להתחתן איתי? 
היא: בתכלס אני... 
הוא: נו די כבר, נשמה, שיגעת אותי. דברי איתי תכלס! את רוצה להתחתן איתי? 
היא: לא.

כשם שבפועל, המילה "בעצם" לא מתפקדת כמו "בפועל" או כמו "למעשה" ואינה מציעה הסבר, פירוש, מידע חדש או הסתכלות חדשה למצב ("ואז בעצם התגייסתי לצבא"); ומאחורי "בעיקרון" ו"ברמת העיקרון" לא עומד שום עיקרון, עמדה, גישה או כלל יסודי ("בעיקרון הייתי בדרך הביתה"); ומאחורי "האמת" או "ת'אמת" לא עומד כל גילוי לב מסעיר שהדובר החליט לחשוף בפנינו ("האמת היא שעברתי דירה"), ובאופן השימוש הזה, "בעצם", "בעיקרון" ו"האמת" הן תרגום של בייסיקלי, ואפשר להבין את המשפט בלעדיהן, אבל בפועל הן מחזיקות את המשפט, הן השלד שלו, הבסיס שלו, ובלעדיהן המשפט נשמע אנמי וסתמי ואין לו קיום, אין לו תוקף - כך גם עם "תכלס".

תכלס של היום היא הרבה דברים: היא "בעצם", "בעיקרון" ו"האמת" במשמעות של בייסיקלי או במשמעות המקורית, היא "בפועל", "למעשה", "בשורה התחתונה", "בגדול", "באופן כללי" או "באופן ספציפי", היא "שמע", "תראה", "אתה יודע...," "אם לא ידעת, אז תדע ש...", "בוא נודה באמת גם אם לא נעים להגיד אותה", "בוא נגיד את הדברים כפי שהם ללא כחל וסרק, בלי לייפות אותם", "עזוב את כל השאר, מה שאני אומר עכשיו זה העיקר". אבל לרוב, זוהי תוספת קוסמטית שאין בה כל צורך, ואם נוריד אותה המשמעות לא תשתנה, ובכל זאת, נראה שאי אפשר בלעדיה. היא משדרגת את המשפט ונותנת לו כוח ועוצמה, היא מתמקדת ברעיון ומעלה אותו לרמה של הגיג פילוסופי כמעט, היא מעניקה למשפט צבע, חיים ונפח, היא מדגישה את הכוונה ומעידה על הדובר.

"תכלס" חזרה לאופנה בין היתר בשל הצורך בשינוי ובגיוון. "בעצם", "בעיקרון" ו"האמת" נשמעות קצת אנמיות, לעומתן, "תכלס" היא מילה מוחלטת, חזקה, שגם הצליל שלה נשמע חזק: תככככככככלס, וזה משתלב טוב עם רשימה ארוכה של מילים חזקות ומוחלטות כמו "חיים שלי", "די לא נכון", "מטלטל", "מתרסק" ועוד. בצד המילים המודרניות המוחלטות כמו "לגמרי", "מעולה", "מושלם", שהן תרגום מאנגלית, גם ייבוא של מילות רטרו הוא שינוי מרענן, ולכן גם "אני שרופה עליך" חזר, אבל אם פעם ייחדנו את "שרוף/שרופה" לזמר נערץ או לקבוצת כדורגל, היום אנחנו אומרים את זה על כל דבר - על תיק, על נעליים, על הבעל, על מקום העבודה.

גם התכלס של היום היא לא התכלס של פעם. בעבר היא הועלתה בעיקר כדרישה או הצהרה לדיבור ישיר: "בוא נדבר תכלס!". כיום הדובר מנדב את המילה "תכלס" ביוזמתו ובלי קשר לדרישה או לציפייה ממנו לדיבור בתכלס ומבלי שהוא יתחייב לדבר תכלס, והוא יכול לשלב אותה בכל הזדמנות, בכל משפט, סתם כי זאת תוספת נחמדה. כי גם אם בפועל, משפט עם "תכלס" לא מבטא בהכרח את השורה התחתונה, "תכלס" שמעלה ניחוח של פעם נותנת אשליה של אותנטיות, של אמינות וכנות. כשאורי גוטליב אומר "בתכלס, יותר נוח לי להיות לבד" (גולשי ספות 2, הוט), הוא מרכך, מצד אחד, את האמירה, שאולי היתה נשמעת קשה בלי "בתכלס", ומצד שני הוא לא מנסה לייפות אותה, ונותן לנו להבין שהוא הולך עם הכנות עד הסוף. 


כששיר אלמליח אומרת לבעלה "הייתי צריכה את החיבוק שלך תכלס כמעט כל יום" (האח הגדול VIP2ׂ), היא אולי מרגישה שבלי "תכלס" זה לא יעביר את עוצמת הגעגועים שהיא הרגישה כשהם לא היו ביחד. "תכלס" היא מילה חזקה לא רק בגלל הצליל שלה, אלא בגלל שהדובר שולט. הוא מחליט מה חשוב ומה לא חשוב, מה רלוונטי ומה לא רלוונטי, מה הוא שם במוקד ומה הוא מעיף הצידה. זה נהדר גם לפוליטיקאים. זאת מילה שמשדרת כנות, אבל אפשר לכוון אותה לאן שרוצים.

"תכלס" היא מילת סלנג של הדור הישן, אבל כשאני אומרת "תכלס", לא רק שזה לא משייך אותי לדור של פעם, זה דווקא מדגיש את הפער ביני לבין עולם המבוגרים. זה אומר שאני צעירה, גם אם אני לא ממש צעירה בגיל, שאני קלילה וזורמת עם הזמן, אני מעודכנת, אינטליגנטית, ייחודית ומתוחכמת. זה אומר שאני יודעת לעשות שימוש נבון במילים כך שהן יציגו אותי במיטבי. כשאפרת גוש נשאלה באירוע להשקת בושם למה היא שמה בושם, היא השיבה: "תכלס, בושם זה כיף". בלי "תכלס" זאת היתה אמירה סתמית. "תכלס" הפכה אותה לאמירה ייחודית, בלי שגוש תישמע כבדה. זה מה שיפה ב"תכלס".

ל"תכלס" ו"וואלה" יש מאפיינים דומים, וכנראה שזאת הסיבה לכך שהן פופולריות כל כך. מצד אחד הן משדרות ישירות, כנות ואמת, ומצד שני הן קלילות ונוחות ובלתי מחייבות, ואפשר לשלב אותן בקלות במשפט. אפשר לקחת כל אחד מהמשפטים העמומים שהצגתי בתחילת הפוסט ולהוסיף להם "תכלס" בלי שום בעיה: "תכלס, זה לא יהיה בדיוק הכי מחמיא שבעולם" = "כדאי שתדע שזה יבייש אותך"; "תכלס, אני לא ממש משתוקק להגיע לשם" = "האמת, אני ממש לא רוצה להגיע לשם".


ואולי בכך טמון סוד קסמה. זוהי מילה לא מחייבת, שאפשר לשלב אותה איפה שרוצים וכמה שרוצים והיא תמיד תוציא אותנו בסדר. מי שלא רגיל להשתמש בה ויתרגל אותה כמה דקות, יגלה שוואלה, בתכלס "תכלס" לא רק נגישה, נוחה וכיפית ומתנגנת נהדר ומשתלבת יפה בכל מקום, זה ממש ממכר וקשה להיגמל מזה, בתכלס. 
"ותכל'ס, לחץ זה מצרך חובה בהופעה כזו" (חדשות הבידור, הוט בדור ישראלי)
"תכלס, כי אני פתאום מבריז לו" (גולשי ספות 2, הוט 3)
"בתכלס, יותר נוח לי להיות לבד" (גולשי ספות 2, הוט 3)
"זה נקרא טוריחאס, בתכל'ס, בספרדית" (מאסטר שף 5, קשת)
"כן, הייתי צריכה את החיבוק שלך תכלס כמעט כל יום" (שיר אלמליח לבעלה, האח הגדול VIP2, חוזרים הביתה, מאקו טי-וי)
"תכלס, בושם זה כיף" (אפרת גוש, חדשות הבידור, הוט בדור ישראלי)
"תכל'ס הם צדקו, כל הטעויות שהם אמרו שעשיתי" (מאסטר שף 5, קשת)
"תכל'ס המסיבה בשבילך" (סטופ כדור הארץ, הוט 3)
"תכל'ס? אני אוהב את זה" (סטופ כדור הארץ, הוט 3)
________________

אין תגובות:

פרסום תגובה