יום שישי, 5 ביוני 2015

סימן קריאה (כנסו כנסו)

סיינפלד עונה 5 פרק 4, The sniffing accountant, הוט וי-או-די

פורסם לראשונה באתר עריכה לשונית וב"תפוז" ("כנסו כנסו !!!) ב-18.7.2008

"16. המעיטו בסימני קריאה!! תנו לטקסט לדבר בעד עצמו!!" (מתוך כללי הכתיבה הנאה, רוביק רוזנטל) 

כללי הפיסוק במשפטי שאלה הם ברורים: סימן השאלה נועד להוביל לתשובה (אלא אם כן מדובר בשאלה רטורית). לעומתו, יישום סימן קריאה בטקסט תלוי בסגנון הכתיבה ובטעמו של הכותב. למעריצי הסדרה "סיינפלד" זכור הפרק שבו איליין ובן זוגה ג'ייק, הסופר המקסים שהיה בעיניה הגבר המושלם, ניהלו ויכוח עקרוני שבסופו הם נפרדו כיוון שג'ייק השאיר לה הודעה על כך שחברתה מירה ילדה ילד, מבלי שהוסיף בסוף ההודעה סימן קריאה.

במאמר על הפסיק אני כותבת את דעתי על שימוש מרובה בו: ריבוי פסיקים יוצר אי שקט אצל הקורא וגורע מחשיבותן של המילים. הוא חושף כתיבה שמתאמצת להיות ברורה ומובנת ומוריד מערכו של הטקסט. באשר לסימן קריאה - מומלץ להימנע ממנו. שימוש מרובה בסימני קריאה הפך להיות סימן ההיכר של כותבי טוקבק. מטרתו של הכותב האנונימי השולת!!1 המעלה את דבריו בכתבה שהתפרסמה או בפורום היא להיצרב בתודעת הגולשים, להיחקק בדפי האינטרנט ולמשוך גולשים שיקראו את דבריו. אחד האמצעים שהוא משתמש בהם הוא סימני קריאה בכותרת ובגוף התגובה. סימן הקריאה אמור להעיד על כך שמדובר בתובנות ייחודיות ומעוררות מחשבה, גילויים מסעירים, חשיבה מקורית ונועזת, דעות אמיצות שלא נכתבו עד כה, שנינות משעשעת וטענות חריפות המביאות את הקורא לחשיבה חדשה. עבורי סימן הקריאה הוא סימן לכך שעליי לדלג על התגובה. כשאני מבחינה בסימני קריאה שמפוזרים במאמר, ההתייחסות שלי לתוכנו זהירה וחשדנית.

הנה כמה דוגמאות למשפטים עם סימני קריאה שנתקלתי בהם:
  • "טלי קורה מבין עינייך ורדי מהפלנטה ששם את נמצאת לכאן, העולם האמיתי!!!" 
  • "איחוד יכול להיות רק בין שווים ולא בין כאלה המחשיבים עצמם ו/או רוצים להיות שווים יותר!!!" 
  • "הוא אחד שאומר בריש גלי את אשר אחרים יודעים ואינם מוכנים להודות בפרהסיה!!! הפנימי!"
שימוש בסימני קריאה יוצר הבדלים ברמת החשיבות של המשפטים. סימן קריאה בסוף משפט מסוים הופך אותו לחשוב יותר לעומת המשפטים האחרים. הכותב מפנה את תשומת לבו של הקורא למשפטים החשובים לו באמצעות סימן הקריאה. אין בכך כל צורך, הקורא אמור להסיק את מסקנותיו מהמילים ולא נזקק לדירוג של הכותב במידת חשיבותם.

בכתיבה טובה רצוי להימנע מסימני קריאה. סימני קריאה מרובים מרמזים על היפראקטיביות, על פזיזות, על חוסר ביטחון ועל צורך נואש של הכותב בתשומת לב. כתיבתו של אדם שמשדר תכונות כאלה לא מושכת אותי. כותב בעל ביטחון עצמי לא נזקק לעזרים מהסוג הזה. הוא נותן לקוראים לקבוע את השפעת הכתיבה עליהם ולא כופה אותה. העוצמה צריכה לעלות מהמילים - לא מהסימנים.

אז קחו זאת לתשומת הלב!!"היה זה יום קר ולח, לכן החלטתי ללבוש... סוודר!" (סיינפלד עונה 5 פרק 4, The sniffing accountant, הוט וי-או-די)
________________
לפוסט "סימן קריאה (למירה נולד ילד!)"
לפוסט כנסו כנסו !!!, תפוז, 18.7.2008
לכל הנושאים בבלוג

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה