יום ראשון, ספטמבר 18, 2022

דיסוננס

בר, האח הגדול 4, רשת, 2022
בר, האח הגדול 4, רשת, 2022

"משחקי השף" 6, באודישן של ליאור שבא:

ליאור: [...] ילדתי, תוך 3-4 חודשים כבר חזרתי למטבח, זה ממש בער בי. תינוק בגן, בעלי ואני במשמרות ותמיד היה איזה בייביסיטר בכוננות, ובאיזשהו שלב מגיעים ל... אני לא יכולה יותר. אני בעבודה ואני עם תחושת מועקה מטורפת שאני לא בבית, ואני בבית ואני עם תחושת מועקה מטורפת שאני לא בעבודה, ואני מרגישה שאני מפספסת הכול, לא מצליחה לתפוס, מכל כדורי הג'אגלינג אני לא מצליחה לתפוס כלום.  [...] אני רוצה להמשיך לעבוד, זה חלק מהזהות שלי, זה מי שאני, אני אוהבת לעבוד בכזאת אינטנסיביות, אבל אני צריכה לחשב את המסלול מחדש.

תומר אגאי: את צריכה איזון.

ליאור: כן, ולראות מה עושים הלאה, אני בסוג של משבר זהות כזה.

[...] 

יוסי שטרית: אני מבין מה את אומרת, בדיסוננס הזה שבין בית לבין עבודה מאוד אינטנסיבית להקרבה כל כך גדולה. אז אצלנו אין כפולות, את מוזמנת לבוא לעבוד אצלי בלי כפולות.

תמר כהן צדק: כל כך מבינה אותך, באמת. גם אני עם שני ילדים, ואני איכשהו כן מצאתי לי את האיזון הזה. אני עובדת שלושה ימים בשבוע, המסעדה (שלי) פתוחה. כי אני לא יכולה לא להיות בה [...] אבל אני רוב הזמן עם המשפחה שלי [...]

(משחקי השף 6, רשת, 2022)דִּיסוֹנַנְס - במוזיקה
"דִּיסוֹנַנְס (צְרִימָה, או צְרִיר) (Dissonance - בלטינית, dis: חוסר, sonus: קול) הוא שילוב של שני תווים או יותר, היוצר מצב של חוסר הרמוניה, וצורם לאוזן. הדיסוננס שואף 'להיפתר' לקונסוננס, משמע לעבור ממצב לא-הרמוני, מתוח, למצב הרמוני מאוזן, בו הצלילים משלימים זה את זה, מגבירים את התהודה אחד של השני ואינם צורמים לאוזן." (ויקיפדיה)

דיסוננס קוגניטיבי - בפסיכולוגיה חברתית
חוסר איזון שנוצר כאשר אדם פועל או מדבר בניגוד לעמדותיו או כאשר הוא נאלץ להסביר לעצמו או לאחרים מצבים שמציגים אותו באור מביך, לא נעים או לא מחמיא. הפער והמרחק בין שני הדברים יוצרים צרימה, חוסר איזון ואי נוחות. כדי לתקן זאת האדם מפחית את הדיסוננס על ידי שינוי העמדה או על ידי הצגה של הדברים באופן מחמיא יותר. 

דיסוננס
חוסר איזון; קיטוב; ניגוד; התנגשות בין שני עולמות; מרחק בין שני עולמות 

"משחקי השף" 6, באודישן של ליאור שבא: ליאור: "[...] אני בעבודה ואני עם תחושת מועקה מטורפת שאני לא בבית, ואני בבית ואני עם תחושת מועקה מטורפת שאני לא בעבודה ואני מרגישה שאני מפספסת הכול, לא מצליחה לתפוס, מכל כדורי הג'אגלינג, אני לא מצליחה לתפוס כלום". [...] תומר אגאי: "את צריכה איזון". [...] יוסי שטרית: "אני מבין מה את אומרת, בדיסוננס הזה שבין בית לבין עבודה מאוד אינטנסיבית להקרבה כל כך גדולה". [...] תמר כהן צדק: "כל כך מבינה אותך, באמת. גם אני עם שני ילדים, ואני איכשהו כן מצאתי לי את האיזון הזה." (משחקי השף 6, רשת, 2022)
"משחקי השף" 6, באודישן של ליאור שבא: ליאור: "[...] אני בעבודה ואני עם תחושת מועקה מטורפת שאני לא בבית, ואני בבית ואני עם תחושת מועקה מטורפת שאני לא בעבודה ואני מרגישה שאני מפספסת הכול, לא מצליחה לתפוס, מכל כדורי הג'אגלינג, אני לא מצליחה לתפוס כלום". [...] תומר אגאי: "את צריכה איזון". [...] יוסי שטרית: "אני מבין מה את אומרת, בדיסוננס הזה שבין בית לבין עבודה מאוד אינטנסיבית להקרבה כל כך גדולה". [...] תמר כהן צדק: "כל כך מבינה אותך, באמת. גם אני עם שני ילדים, ואני איכשהו כן מצאתי לי את האיזון הזה." (משחקי השף 6, רשת, 2022) 


"האח הגדול" 4. שבוע לפני הגמר בר נכנסת לחדר שבו תלויות תמונות המתעדות רגעים משמעותיים שחוותה בבית האח. היא אומרת שהיא אוהבת את התמונה שבה היא מתנשקת עם אליאב ואת התמונה שבה היא מסתכלת באושר על מסוק התמיכה ממנו, והיא לא אוהבת את התמונה שבה היא מתועדת בריב עם דיאן בישיבת תקציב. האח:  "הדיסוננס הזה שלך - ילדה שמאוהבת מול אישה שעומדת על העקרונות שלה ונלחמת." (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4. שבוע לפני הגמר בר נכנסת לחדר שבו תלויות תמונות המתעדות רגעים משמעותיים שחוותה בבית האח. היא אומרת שהיא אוהבת את התמונה שבה היא מתנשקת עם אליאב ואת התמונה שבה היא מסתכלת באושר על מסוק התמיכה ממנו, והיא לא אוהבת את התמונה שבה היא מתועדת בריב עם דיאן בישיבת תקציב. האח:  "הדיסוננס הזה שלך - ילדה שמאוהבת מול אישה שעומדת על העקרונות שלה ונלחמת." (האח הגדול 4, רשת, 2022)

   


 ************************
 מילון וחקר מילים וביטויים 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.