יום חמישי, יולי 14, 2022

מה יושב עליך?; על מה זה יושב לך?; זה יושב לי; זה לא יושב לי

משה ומאי, חתונה ממבט ראשון, עונה 5, מאקו, 2022
משה ומאי, חתונה ממבט ראשון, עונה 5, מאקו, 2022"מנאייכ" 2: תמיר שמעיה וברק הראל נפגשים: 

תמיר שמעיה: אתה מוכן לנסיעה? קיבלת את החבילה?

ברק הראל: קיבלתי.

תמיר (מסתכל על פניו המודאגות של ברק): "מה יושב עליך?"

ברק: מלחיצה אותי הנסיעה הזאת.

(מנאייכ עונה 2, כאן 11, 2022)

*****

"חתונה ממבט ראשון" 5: בדרך לים המלח מאי מדברת על רמת המלונות בים המלח ומשה מתעצבן:

מאי: למה אתה עצבני?

משה: [...] אני לא מצליח להבין למה את מתרכזת בדבר הזה, למה זה כל כך מדליק אותך, על מה זה יושב לך?

מאי: אני מצטערת שזה מאכזב אותך, אבל כן, גם זה ברמה מסוימת חשוב לי.

משה: טוב, בואי נקווה שנקבל מלון מספיק מפואר שיהיה לטעמך.

מאי: למה התשובה הצינית הזאת? למה להמשיך ולהמשיך ולהמשיך? למה? מה... מה כל כך יושב לך? [...] מה כל כך מפריע לך שזה חשוב לי? אז אני אשאל אותך הפוך: על מה זה יושב אצלך?

משה: זה יושב איפשהו אצלי על הרגשה של כפיות טובה וזה מביא לי עצבים.

(חתונה ממבט ראשון, עונה 5, קשת, 2022)

*****
"חתונה ממבט ראשון" 5: לימור וליעד בירח דבש באיי סיישל וברוב הזמן יש ביניהם קצר בתקשורת ועימותים. במפרשית לימור לא יכולה להשיט יותר את המפרשית עד החוף ומבקשת שליעד יעשה את זה. ליעד מסרב וליעד קופצת לים ושוחה לחוף. ליעד מדבר על האירוע מול המצלמה:

ליעד: אני פגוע, פשוט פגוע, ודי נמאס לי. ואני לא בן אדם של דרמות. הקטע הזה של לקום מהשולחן בסערה ולקפוץ מהסירה באמצע הים, זה לא, זה לא בשבילי, עברתי את הגיל הזה. [...]

מנגב דמעה: 

ניב (ברקע): למה אתה בוכה?

ליעד: אני לא בוכה. גברים לא בוכים, ניב.

ניב: אז למה אתה דומע?

ליעד: כי... כי ככה, כי זה... זה מקום שהוא... זה, זה יושב לי. כי זה חשוב לי.

 (חתונה ממבט ראשון, עונה 5, קשת, 2022)


מה יושב עליך?

בדאגה או לצורך בירור: מה מפריע לך; מעיק עליך; מציק לך; מטריד את מנוחתך; מעסיק אותך; מכרסם בך; מדאיג אותך?; איזה "תיק" יושב לך על הכתפיים? 

על מה זה יושב לך? 

בטענה: מה גורם לך להגיד/לעשות את זה?; מה מדליק אותך?; מה כל כך מפריע לך בזה?;
לצורך בירור: על איזה חלק בגוף/בנשמה זה מכביד עליך?; מאיזה מקום זה בא? 

זה יושב לי
  • זה מפריע לי; זה מכרסם בתוכי; זה מציק לי; זה יוצר אצלי אי שקט וחוסר נוחות; זה מכביד עליי; זה שורף לי; זאת בעיה עבורי
  • זה יושב לי על: זה מתחבר עם...

זה לא יושב לי
זה לא מסתדר לי; זה לא הגיוני מבחינתי; זה עם סתירות; זה לא מתיישב עם ההיגיון

"מנאייכ" 2: תמיר שמעיה (עבריין) מבחין בפניו הנפולות של ברק הראל (מפקד תחנת משטרה) ושואל אותו: "מה יושב עליך?" (מנאייכ 2, כאן 11, 2022)
"מנאייכ" 2: תמיר שמעיה (עבריין) מבחין בפניו הנפולות של ברק הראל (מפקד תחנת משטרה) ושואל אותו: "מה יושב עליך?" (מנאייכ 2, כאן 11, 2022)

"האח הגדול" 4: בין קאזם וריווא היה ריב גדול בנושא הסיגריות. בשיחת הפיוס ביניהם קאזם אומר לה: "כאילו ישב לי פה כל הזמן (הקרע בינינו) ודיברתי עם שרין ודיברתי עם דינה" (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: בין קאזם וריווא היה ריב גדול בנושא הסיגריות. בשיחת הפיוס ביניהם קאזם אומר לה: "כאילו ישב לי פה כל הזמן (הקרע בינינו) ודיברתי עם שרין ודיברתי עם דינה" (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4: בריאיון לפני הכניסה לבית האח נתנאל מספר שאביו זיהה את מצוקתו בתקופה שבה הוא החל להיפגש בסתר עם אימו הביולוגית: "הוא אמר לי "תכתוב לי עכשיו מה יושב עליך." (האח הגדול, עונה 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: בריאיון לפני הכניסה לבית האח נתנאל מספר שאביו זיהה את מצוקתו בתקופה שבה הוא החל להיפגש בסתר עם אימו הביולוגית: "הוא אמר לי "תכתוב לי עכשיו מה יושב עליך." (האח הגדול, עונה 4, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4: אליאב מספר לטליה, האקסית שלו, שיומיים לפני שהיא הגיעה לבית האח הוא נכנס לחדר האח ודיבר עליה: "ואמרתי לו, יש משהו שיושב לי על הלב המון זמן". טליה: "אני?" (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: אליאב מספר לטליה, האקסית שלו, שיומיים לפני שהיא הגיעה לבית האח הוא נכנס לחדר האח ודיבר עליה: "ואמרתי לו, יש משהו שיושב לי על הלב המון זמן". טליה: "אני?" (האח הגדול 4, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4. בין נתנאל לאופק היה חיבור טוב מהיום הראשון בבית האח. לפני יומיים אופק ודיאן רבו. מכיוון שדיאן ונתנאל הם זוג, אופק התרחק מנתנאל. אחרי יומיים של ריחוק נתנאל מזמין את אופק לשיחה קרובה ב"נסט", שבה הוא מבקש לעשות את ההפרדה בין מה שקרה עם דיאן לבין הקשר החברי ביניהם: "תשמע, יש לי כאילו, יושב לי, אתה מבין? היה לי חיבור מהיום הראשון איתך ואני באמת אוהב אותך, אמיתי." (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4. בין נתנאל לאופק היה חיבור טוב מהיום הראשון בבית האח. לפני יומיים אופק ודיאן רבו. מכיוון שדיאן ונתנאל הם זוג, אופק התרחק מנתנאל. אחרי יומיים של ריחוק נתנאל מזמין את אופק לשיחה קרובה ב"נסט", שבה הוא מבקש לעשות את ההפרדה בין מה שקרה עם דיאן לבין הקשר החברי ביניהם: "תשמע, יש לי כאילו, יושב לי, אתה מבין? היה לי חיבור מהיום הראשון איתך ואני באמת אוהב אותך, אמיתי." (האח הגדול 4, רשת, 2022)


"האח הגדול" 4: טליה מדברת בחדר האח על הקשר שהיה לה בחוץ עם אליאב: "אני יכולה להגיד שבמקרה של אליאב, תמיד ישב לי, עם כל כמה שזה לא הסתדר, תמיד ישב לי כאילו איזשהו סימן שאלה." (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: טליה מדברת בחדר האח על הקשר שהיה לה בחוץ עם אליאב: "אני יכולה להגיד שבמקרה של אליאב, תמיד ישב לי, עם כל כמה שזה לא הסתדר, תמיד ישב לי כאילו איזשהו סימן שאלה." (האח הגדול 4, רשת, 2022)

"חתונה ממבט ראשון" 5. בירח דבש באיי סיישל, בשיט במפרשית בים, לימור וליעד רבים. לימור קופצת מהמפרשית לים כדי לשחות עד החוף. ליעד מדבר מול המצלמה: "אני פגוע, פשוט פגוע, ודי נמאס לי. ואני לא בן אדם של דרמות. הקטע הזה של לקום מהשולחן בסערה ולקפוץ מהסירה באמצע הים, זה לא, זה לא בשבילי, עברתי את הגיל הזה. [...]". ניב: "אז למה אתה דומע?" ליעד: "כי... כי ככה, כי זה... זה מקום שהוא... זה, זה יושב לי. כי זה חשוב לי." (חתונה ממבט ראשון 5, מאקו, 2022)
"חתונה ממבט ראשון" 5. בירח דבש באיי סיישל, בשיט במפרשית בים, לימור וליעד רבים. לימור קופצת מהמפרשית לים כדי לשחות עד החוף. ליעד מדבר מול המצלמה: "אני פגוע, פשוט פגוע, ודי נמאס לי. ואני לא בן אדם של דרמות. הקטע הזה של לקום מהשולחן בסערה ולקפוץ מהסירה באמצע הים, זה לא, זה לא בשבילי, עברתי את הגיל הזה. [...]". ניב: "אז למה אתה דומע?" ליעד: "כי... כי ככה, כי זה... זה מקום שהוא... זה, זה יושב לי. כי זה חשוב לי." (חתונה ממבט ראשון 5, מאקו, 2022)"האח הגדול" 4: בר מדברת בחדר האח על דינה: "לא ראיתי דבר כזה. אישה בת 60, לא יודעת מה יושב לה. [...] למה יש נשים מסוימות שהיא לא... שאתה רואה בעיניים שלה שהיא לא יכולה לסבול ויש נשים מסוימות שכן? מה, כי הן לבד פה, אז מה שורף לה?" (האח הגדול, עונה 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: בר מדברת בחדר האח על דינה: "לא ראיתי דבר כזה. אישה בת 60, לא יודעת מה יושב לה. [...] למה יש נשים מסוימות שהיא לא... שאתה רואה בעיניים שלה שהיא לא יכולה לסבול ויש נשים מסוימות שכן? מה, כי הן לבד פה, אז מה שורף לה?" (האח הגדול, עונה 4, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4: בישיבת תקציב טליה כועסת על אופק שהוריד מכמות הגזר בהזמנה. אופק: "אז ממה את רוצה שאני אוריד, טליה?" טליה: "מהכרובית או מהבזיליקום, או מה...". אופק: "יש לי כרובית אחת, בשבע שקל. זה מה שיושב לך? כרובית בשבע שקל?" (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: בישיבת תקציב טליה כועסת על אופק שהוריד מכמות הגזר בהזמנה. אופק: "אז ממה את רוצה שאני אוריד, טליה?" טליה: "מהכרובית או מהבזיליקום, או מה...". אופק: "יש לי כרובית אחת, בשבע שקל. זה מה שיושב לך? כרובית בשבע שקל?" (האח הגדול 4, רשת, 2022)

"חתונה ממבט ראשון" 5: בנסיעה ברכב לים המלח מאי מדברת על רמת המלונות בים המלח ומשה מתעצבן. כשהיא שואלת למה הוא עצבני הוא משיב: "אני לא מצליח להבין למה את מתרכזת בדבר הזה, למה זה כל כך מדליק אותך, על מה זה יושב לך?" (חתונה ממבט ראשון, עונה 5, מאקו, 2022)
"חתונה ממבט ראשון" 5: בנסיעה ברכב לים המלח מאי מדברת על רמת המלונות בים המלח ומשה מתעצבן. כשהיא שואלת למה הוא עצבני הוא משיב: "אני לא מצליח להבין למה את מתרכזת בדבר הזה, למה זה כל כך מדליק אותך, על מה זה יושב לך?" (חתונה ממבט ראשון, עונה 5, מאקו, 2022)
"האח הגדול" 4: אחרי שמרינה הזכירה לשחף את הריב הקשה שהיה בינו לבין קאזם שבועיים-שלושה לפני כן, שחף מדבר איתה על זה ושואל: "זה עדיין כזה יושב לך (התגובה החריפה שלי בריב)?". מרינה: "זה לא יושב לי אבל אני יכולה להגיד שאני מאוד נזהרת ממך." (האח הגדול, עונה 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: אחרי שמרינה הזכירה לשחף את הריב הקשה שהיה בינו לבין קאזם שבועיים-שלושה לפני כן, שחף מדבר איתה על זה ושואל: "זה עדיין כזה יושב לך (התגובה החריפה שלי בריב)?". מרינה: "זה לא יושב לי אבל אני יכולה להגיד שאני מאוד נזהרת ממך." (האח הגדול, עונה 4, רשת, 2022)


"האח הגדול" 4: לירן נכנסה לבית האח, תחילה במסגרת משימה סודית שבה היא כביכול צופה של ערוץ 26 שאומרת את דעתה על הדיירים. אחרי שאמרה מה דעתה על אופק, הוא מנסה לברר למה אמרה, כפי שהבין, שבגלל העבר שלו הוא לא יכול להתנהג בצורה בריונית. לירן: "נו, אז מה, מה לא יושב לך?" אופק: "אני לא מכיר אותך, אין לי מושג מי את, ואת אומרת לי משפט כמו: 'אתה בגלל העבר שלך לא יכול להתנהג בצורה בריונית כזאת'." (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: לירן נכנסה לבית האח, תחילה במסגרת משימה סודית שבה היא כביכול צופה של ערוץ 26 שאומרת את דעתה על הדיירים. אחרי שאמרה מה דעתה על אופק, הוא מנסה לברר למה אמרה, כפי שהבין, שבגלל העבר שלו הוא לא יכול להתנהג בצורה בריונית. לירן: "נו, אז מה, מה לא יושב לך?" אופק: "אני לא מכיר אותך, אין לי מושג מי את, ואת אומרת לי משפט כמו: 'אתה בגלל העבר שלך לא יכול להתנהג בצורה בריונית כזאת'." (האח הגדול 4, רשת, 2022)


"האח הגדול" 4: משה ונתנאל מדברים. נתנאל מספר לו שלמד בחינוך מיוחד בכיתה קטנה, עם הפרעת קשב וריכוז, מורה ושתי סייעות. משה מספר לו שהוא עובד בכיתות קטנות כאיש חינוך. משה: "זה קצת לא, לא יושב לי, לא מסתדר לי כאילו". נתנאל: "עם הבן אדם". משה: "עם הבן אדם". נתנאל: "עברתי שינוי. הייתי ילד הפוך לגמרי ממה שהיום עומד ומדבר איתך. הפוך לגמרי." (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: משה ונתנאל מדברים. נתנאל מספר לו שלמד בחינוך מיוחד בכיתה קטנה, עם הפרעת קשב וריכוז, מורה ושתי סייעות. משה מספר לו שהוא עובד בכיתות קטנות כאיש חינוך. משה: "זה קצת לא, לא יושב לי, לא מסתדר לי כאילו". נתנאל: "עם הבן אדם". משה: "עם הבן אדם". נתנאל: "עברתי שינוי. הייתי ילד הפוך לגמרי ממה שהיום עומד ומדבר איתך. הפוך לגמרי." (האח הגדול 4, רשת, 2022)


"חדשות סוף השבוע" - כתבה על השחקנית ניב סולטן. ניב מספרת על מותג התכשיטים המרוקאיים שהקימו היא ואחיותיה: "ואנחנו מאוד אוהבות תכשיטים כי זה גם יושב לנו כזה על שורשים ומשפחתיות וסבתא, זה די לקוח מהחיים שלנו." (חדשות סוף השבוע, "המאמי הבין-לאומית: ניב סולטן כבר מקבלת תפקידים שווים בעולם אבל עדיין חרדתית", ערוץ 12, מאקו, 2022)אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.