יום שלישי, יוני 28, 2022

זה שלך; זה לא שלך

שחף וטליה, האח הגדול 4, רשת, 2022
שחף וטליה, האח הגדול 4, רשת, 2022

 

 

"האח הגדול" 4: אופק וטליה מדברים על הקשר ביניהם:

[...]

אופק: אבל קשה לצד השני לשמוע כל הזמן הערות.

טליה: מה לשמוע? שאתה בא ומחבק אותי ואני אומרת לך: "אופק, תמעיט במגע"? אז סליחה, אז אתה יודע משהו? אם ההערה שלי על זה שזה פחות כאילו מתאים לי בצורה הזאת, מרחיקה אותך או גורמת לך לעשות פרצוף, אז זה ילדותי.

אופק: גם עכשיו אני, אגב, לא מרגיש בנוח לדבר איתך.

טליה: אבל זה שלך, אתה מבין?

אופק: זה לא שלי.

טליה: אבל נמאס לי להתנצל, אני מרגישה כל הזמן לא בסדר, גם עכשיו כשאתה אומר את זה.

אופק: זה שלך.

(האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)

*****

"האח הגדול" 4:  דניאל ונתנאל מדברים בחצר. דניאל טוען שאין הפרדה בין דיאן ונתנאל בבית האח, כלומר הם צמודים ופועלים רק כזוג. נתנאל אומר שזה לא נכון:

נתנאל: [...] ויש גם הרבה חברים טובים שרואים את זה (שאני ודיאן מנהלים בבית האח חיים גם בנפרד).

דניאל: ויש גם לא.

נתנאל: נכון, וזה שלך לגמרי.

(האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)

*****

"האח הגדול" 4:  חברי "הפרלמנט" דרור, נתנתאל, דניאל ומשה מדברים בחצר. דרור שואל את משה במי היה בוחר להיות בגמר, בבר או בו, ומשה משיב שהוא היה בוחר בבר, ומסביר שזה בגלל שהוא ובר חברים ובגלל הוותק שלה (בר הגיעה לבית האח כבר בתחילת התוכנית, דרור ומשה הם דיירים חדשים). דניאל, נתנאל ודרור מתעמתים איתו: 

[...]

דרור: כי אמרת שאתה שומר את הקרובים אליך, אני לא יודע.

משה: אנחנו עדיין שומרים את זה עד הסוף זה לא קשור.

דרור: בר חלק מהאגרוף החזק שלנו?

משה: אם אתה היית פה 80 יום ואתה חבר קרוב שלי, הייתי אומר דרור. (אחרי שנתנאל אומר לו שאצל הדיירים החדשים, הזמן לא אמור לשחק ושהוא "קוויטר", טיפוס שמוותר ולא מאמין בעצמו): אבל זה קו המחשבה שלי מהיום הראשון. [...] אני אומר שאני נותן ריספקט למישהו שהיה לפניי.

[...]

דניאל: אני עד היום, אני אומר את זה, אני בסדר עם כולם גם כשאני לא חבר של כולם.

משה: אני לא חבר של כולם.

דניאל: יש הבדל בין להיות בסדר עם כולם לבין להוציא את הלשון מהתחת קצת. (דרור מהנהן)

משה: אני לא הוצאתי שום... דניאל, אתה מגזים.

דרור: זאת לא הגזמה. 

דניאל: אני לא מגזים, זה שלי אבל.

משה: זה שלך? אז עכשיו זה שלי, ואני אומר לך: אני לא מלקק פה לאף אחד, אני מספיק חכם ממי... כבדהו וחשדהו, אוקי? [...]

[...]

דרור: [...] מה שהוא (דניאל) אמר, אחד לאחד, הוא צודק.

משה: דרור, אני יכול להגיד את זה, ואני אגיד את זה עוד פעם, אין לי שום בעיה. בעיניי אתה הכי פחות מגיע, ראוי להגיע לגמר. 

דרור: בכבוד, זאת ההרגשה שלך, זה בסדר.

משה: זו התחושה שלי וזה בסדר.

דרור: זה בסדר.

משה: זה שלי, אחי.

דרור: אז בוא, תן לי עוד פעם בבקשה את הסיבה.

משה: זה שלי. אין פה סיבה, זה שלי.

(האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)

*****

"האח הגדול" 4: שרין ודינה יושבות בחדר השני ומדברות על שחף שצוחק עם טליה. לפתע שרין בוכה. דינה מנחמת אותה:

"יואו, מה קרה לך? כפרה על החיים שלי. יואו חיים שלי, בואי. מה קרה לך נשמה שלי? שרין, את ילדה טובה, תפסיקי. יואו, מה קרה לך את? מה יש לך? לא מתאים לך, שרין. את צריכה להיות חזקה. מה יש לך? זה לא שלך, תפסיקי." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)


זה שלך (או "זה שלו", "זה שלה" וכו')
משמעות 1: זה קטע שלך; זאת בעיה/רגישות שלך; זה לא קשור אליי - זה משהו שלך עם עצמך; זאת השריטה שלך; אני לא הסיבה לתחושות האלה; זה קשור לתכונות שבך; זאת אשמתך; אתה אחראי לזה; זאת בחירה שלך; ככה זה בעיניך, בתחושה שלך

משמעות 2: זה מגיע לך; אתה תקבל את זה; זה מובטח לך; זאת החלטה שלך (it's your call)

זה שלי
משמעות 1: ככה זה אצלי; ככה אני חושב / מרגיש; זאת דעתי; זה משהו שקשור אליי (ניסיון חיים, מצב אישי וכו') ולא לאדם אחר
משמעות 2: זה מגיע לי; הרווחתי את זה


זה לא שלך (או "זה לא שלו", "זה לא שלה" וכו')
משמעות 1: זה לא קשור אליך; זה לא בגללך; אל תתעסק בזה; אל תייסר את עצמך; אל תיקח את זה קשה; אל תיקח אחריות על זה.

משמעות 2: תוותר, מה שאתה רוצה לא אמור להיות שלך ולכן לא תוכל לקבל אותו; כך נקבע מלמעלה.


משמעות 1


"האח הגדול" 4. אופק וטליה מדברים על הקשר ביניהם. אופק: "גם עכשיו אני, אגב, לא מרגיש בנוח לדבר איתך". טליה: "אבל זה שלך, אתה מבין?" אופק: "זה לא שלי". (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4. אופק וטליה מדברים על הקשר ביניהם. אופק: "גם עכשיו אני, אגב, לא מרגיש בנוח לדבר איתך". טליה: "אבל זה שלך, אתה מבין?" אופק: "זה לא שלי." (האח הגדול 4, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4. עמרי מודח מבית האח וקאזם תופס את הראש בייאוש ואומר: "אני בהלם". אופק: "תירגע, אל תיקח את זה אישית, תשחרר את זה, זה לא שלך" (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4. עמרי מודח מבית האח וקאזם תופס את הראש בייאוש ואומר: "אני בהלם". אופק: "תירגע, אל תיקח את זה אישית, תשחרר את זה, זה לא שלך." (האח הגדול 4, רשת, 2022)


"מטומטמת" 1. תמי מתכוונת ללכת לאירוע השקה של ספר שהאקס שלה כתב. דודי בעלה: "אבל למה, תמי, למה כל כך חשוב לך ללכת? את רואה מה שזה עושה לי". תמי: "אני מצטערת במבוש, זה שלך אז תתמודד." (מטומטמת 1, הוט, 2016)
"מטומטמת" 1. תמי מתכוונת ללכת לאירוע השקה של ספר שהאקס שלה כתב. דודי בעלה: "אבל למה, תמי, למה כל כך חשוב לך ללכת? את רואה מה שזה עושה לי". תמי: "אני מצטערת במבוש, זה שלך אז תתמודד." (מטומטמת 1, הוט, 2016)

"האח הגדול" 4: דנה מעמידה את אילנה להדחה ומסבירה: "יש בינינו סוג של דיסטנס כזה וזה שלה, כאילו הכול טוב." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: דנה מעמידה את אילנה להדחה ומסבירה: "יש בינינו סוג של דיסטנס כזה וזה שלה, כאילו הכול טוב." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4: באספת דיירים לירן (ברקע) אומרת לדיאן שהיא מחפשת אותה ועוקצת אותה כל הזמן: "תקשיבי, זו התחושה שלי, אני פותחת את זה כי אני אומרת, אין לי בעיה להכיר אותך. אם את לא רוצה, זה שלך." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: באספת דיירים לירן (ברקע) אומרת לדיאן שהיא מחפשת אותה ועוקצת אותה כל הזמן: "תקשיבי, זו התחושה שלי, אני פותחת את זה כי אני אומרת, אין לי בעיה להכיר אותך. אם את לא רוצה, זה שלך." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)


"היחידה" 2. עדי שילון מדברת על היחסים הלא טובים בינה לבין טהוניה רובל: "זה בסדר שיהיה בעולם שלא אוהב אותי. לפעמים מישהו לא אוהב אותך וזה לא קשור אליך בשום צורה ואופן. זה שלו, זה משהו שלו עם עצמו." (היחידה 2, הוט, 2016)
"היחידה" 2. עדי שילון מדברת על היחסים הלא טובים בינה לבין טהוניה רובל: "זה בסדר שיהיה בעולם שלא אוהב אותי. לפעמים מישהו לא אוהב אותך וזה לא קשור אליך בשום צורה ואופן. זה שלו, זה משהו שלו עם עצמו." (היחידה 2, הוט, 2016)
"האח הגדול" 4: טליה מתעמתת עם אופק ואומרת לו שהסגנון שלו מקטין ומתנשא. אופק משיב: "אם נתתי לך להרגיש קטנה או שהתנשאתי מעלייך, אני מאוד מתנצל, אמיתי. זאת לא הייתה הכוונה שלי. את יכולה לבחור להמשיך להתנגח, זה שלך." (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: טליה מתעמתת עם אופק ואומרת לו שהסגנון שלו מקטין ומתנשא. אופק משיב: "אם נתתי לך להרגיש קטנה או שהתנשאתי מעלייך, אני מאוד מתנצל, אמיתי. זאת לא הייתה הכוונה שלי. את יכולה לבחור להמשיך להתנגח, זה שלך." (האח הגדול 4, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4: דיאן מציגה את עצמה לפני הכניסה לבית האח. נשאלת בריאיון: "בנות מפרגנות לך או מקנאות?", ומשיבה: "מי שיש לה ביטחון תפרגן לי ומי שיש לה חוסר ביטחון עצמי לא תפרגן לי וישרוף לה וזה בסדר, כי זה שלה וזו בעיה שלה." (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: דיאן מציגה את עצמה לפני הכניסה לבית האח. נשאלת בריאיון: "בנות מפרגנות לך או מקנאות?", ומשיבה: "מי שיש לה ביטחון תפרגן לי ומי שיש לה חוסר ביטחון עצמי לא תפרגן לי וישרוף לה וזה בסדר, כי זה שלה וזו בעיה שלה." (האח הגדול 4, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4: במסגרת המשימה הסודית, דינה ושרין היו צריכות לשכנע את "בני ישראל" להפסיק ללכת במדבר, לכן דינה אמרה למרינה שהיא בקושי הולכת. מרינה, שלא ידעה על המשימה הסודית, כעסה ואמרה לדינה: "תקשיבי, אם את חשבת שאני בקושי הולכת, זה שלך. אבל אני הלכתי סבבה לגמרי [...] אני בחיים לא אמרתי 'אני מתה' ובחיים לא אמרתי שאני עייפה. אני אמרתי שלא משנה מה, אנחנו ממשיכים. בחיים אף אחד לא שמע ממני שאני עייפה ומתה, אז אל תקטיני אותי."" (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: במסגרת המשימה הסודית, דינה ושרין היו צריכות לשכנע את "בני ישראל" להפסיק ללכת במדבר, לכן דינה אמרה למרינה שהיא בקושי הולכת. מרינה, שלא ידעה על המשימה הסודית, כעסה ואמרה לדינה: "תקשיבי, אם את חשבת שאני בקושי הולכת, זה שלך. אבל אני הלכתי סבבה לגמרי [...] אני בחיים לא אמרתי 'אני מתה' ובחיים לא אמרתי שאני עייפה. אני אמרתי שלא משנה מה, אנחנו ממשיכים. בחיים אף אחד לא שמע ממני שאני עייפה ומתה, אז אל תקטיני אותי."" (האח הגדול 4, רשת, 2022)

דרור: "אז בוא, תן לי עוד פעם בבקשה את הסיבה (שבחרת בבר להיות בגמר ולא בי)". משה: "זה שלי. אין פה סיבה, זה שלי". (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: דרור: "אז בוא, תן לי עוד פעם בבקשה את הסיבה (שבחרת בבר להיות בגמר ולא בי)". משה: "זה שלי. אין פה סיבה, זה שלי". דרור: לא בא לך לתת סיבה, אל תיתן." (האח הגדול 4, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4: בין בר וטליה היה ויכוח על הריזלות (ניירות גלגול לטבק). בר אמרה לטליה שבישיבת תקציב היא לכאורה ויתרה למענה, אבל בפועל לא באמת ויתרה. שחף אומר לטליה על בר: "זה לא שלך, זה שלה. עזבי אותה, שחררי, את נותנת לה להיכנס לך לתוך הראש. הבחורה הזאת לא מוותרת מתחילת העונה על שום דבר. כל פעם שיש משימה ואין את המשפחה שלה בטעות או משהו ספציפית על הראש שלה, היא מתבאסת ומגז'דרת כאילו לא יודע מה." (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: בין בר וטליה היה ויכוח על הריזלות (ניירות גלגול לטבק). בר אמרה לטליה שבישיבת תקציב היא לכאורה ויתרה למענה, אבל בפועל לא באמת ויתרה. שחף אומר לטליה על בר: "זה לא שלך, זה שלה. עזבי אותה, שחררי, את נותנת לה להיכנס לך לתוך הראש. הבחורה הזאת לא מוותרת מתחילת העונה על שום דבר. כל פעם שיש משימה ואין את המשפחה שלה בטעות או משהו ספציפית על הראש שלה, היא מתבאסת ומגז'דרת כאילו לא יודע מה." (האח הגדול 4, רשת, 2022)

משמעות 2

דינה מנחמת את שרין, שנשברת כשהיא רואה את שחף צוחק עם טליה: "את צריכה להיות חזקה. מה יש לך? זה לא שלך, תפסיקי." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: דינה מנחמת את שרין, שנשברת כשהיא רואה את שחף צוחק עם טליה: "את צריכה להיות חזקה. מה יש לך? זה לא שלך, תפסיקי." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)


ליאת, חברתו הטובה של אודי פריג', מעודדת אותו לקראת האודישן שלו ב"הכוכב הבא": "מאמינה בך, וזה שלך". אודי: "תודה רבה רבה." (הכוכב הבא 9, מאקו, 2022)
ליאת, חברתו הטובה של אודי פריג', מעודדת אותו לקראת האודישן שלו ב"הכוכב הבא": "מאמינה בך, וזה שלך". אודי: "תודה רבה רבה." (הכוכב הבא 9, מאקו, 2022)

ריווא צריכה להחלט אם לקחת את הכנאפה שהוכן עבורה ועבור דיירי בית האח הגדול, תמורת 500 שקלים מהתקציב. דניאל אומר לדיירים: "תנו לריווא להחליט". ולריווא: "ריווא, זה שלך." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4: ריווא צריכה להחלט אם לקחת את הכנאפה שהוכן עבורה ועבור דיירי בית האח הגדול, תמורת 500 שקלים מהתקציב. דניאל אומר לדיירים: "תנו לריווא להחליט". ולריווא: "ריווא, זה שלך." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)"הכוכב הבא" 9: כפיר צפריר מקבל 6 "כחולים" והשופטים מחליטים להעביר אותו ישירות לנבחרת בלי לעבור את שלב ההתלבטות לגביו. באותו רגע נפתח לאוויר קונפטי שציין את המעמד החגיגי. כפיר הנרגש: "נצרתם לי רגע בחיים, זה מה שעשיתם". קרן פלס: "הרווחת את זה. שלך." (הכוכב הבא 9, מאקו, 2022)
"הכוכב הבא" 9: כפיר צפריר מקבל 6 "כחולים" והשופטים מחליטים להעביר אותו ישירות לנבחרת בלי לעבור את שלב ההתלבטות לגביו. באותו רגע נפתח לאוויר קונפטי שציין את המעמד החגיגי. כפיר הנרגש: "נצרתם לי רגע בחיים, זה מה שעשיתם". קרן פלס: "הרווחת את זה. שלך." (הכוכב הבא 9, מאקו, 2022)

"הכוכב הבא" 9: אסף משבח את הביצוע של נופיה בשלב חצי הגמר: "זה היה מאוד מיוחד (איתי לוי: "כשזה זה, זה זה"), וזה שלך." (הכוכב הבא 9, מאקו, 2022)
"הכוכב הבא" 9: אסף משבח את הביצוע של נופיה בשלב חצי הגמר: "זה היה מאוד מיוחד (איתי לוי: "כשזה זה, זה זה"), וזה שלך." (הכוכב הבא 9, מאקו, 2022)
*************************
מילון וחקר מילים וביטויים

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.