יום ראשון, נובמבר 29, 2020

פחות

יוסי שטרית, משחקי השף 6, רשת, 2022
יוסי שטרית, משחקי השף 6, רשת, 2022


 

"חתונה ממבט ראשון" 5. דניאל מרגיש שרינת לא נמשכת אליו ומעלה את העניין לשיחה. 

רינת: כאילו אני לא אשקר לך, אני אהיה כנה לחלוטין. אתה כאילו לא הטייפקסט שהייתי יוצאת איתו, שיצאתי איתו.

דניאל: מה, מבחינה פיזית? כאילו... מה...

רינת: מבחינת נראות, כאילו. וגם יש לי את הקטע הזה שכאילו הייתי בוחרת גברים כזה, על פי מראה חיצוני. כאילו, הייתי יוצאת עם גברים שנראים ממש טוב.

בשיחה עם הפסיכולוגים רינת אומרת: 

רינת: אמרתי לו כאילו את האמת, שכאילו שהוא פחות הסגנון שיצאתי איתו עד היום, ושאני פחות נמשכת אליו.

(חתונה ממבט ראשון עונה 5, קשת, 2022)

*****

"חתונה ממבט ראשון" 5. בירח דבש ליעד ולימור שטים בים:

ליעד: טוב, את בקטע של לרדת לשחות לשמה ואז לעלות?

לימור: אני קצת פחות רוצה.

ליעד: פחות?

לימור: כן.

ליעד: אוקי, סבבה.

(חתונה ממבט ראשון עונה 5, קשת, 2022)

*****

"משחקי השף" 6: באודישן של רות פון שטראוס:

יוסי שטרית: טוב, מה הכנת לנו?

רות: עשיתי לחם צלוי, שמתי עליו לבנֶהעשיתי טרחון (דג) עם סלט של גרגיר, שסק, סומק גרוס וטחון. 

אסף גרניט: אנחנו רוצים לספר לך מה חשבנו על המנה שלך.

יוסי: אלה מנות שאני מאוד אוהב לאכול, אבל תהיתי ושאלתי את עצמי האם בשעה אחת זה מספיק? ואותי זה פחות הרשים. (מרים את הקלוש ומראה שלא נתן סכין)

(משחקי השף 6, רשת, 2022)


פחות

  • מילה אופנתית, במקום "לא"; "ממש לא"; "לא נכון";
  • משמשת לריכוך וטשטוש של השלילי והימנעות משימוש ב"לא", בניסיון לא לפגוע; לא לחשוף; לא לבאס; לא להישמע משבית שמחות; לא להישמע קיצוני/אכזרי; להפחית את מידת הנחרצות; להצטייר כרגיש ומתחשב;
  • מבליטה את ה"לא";
  • מעין הפחתת דיסוננס המתבטאת בהצגת המציאות באופן מרוכך כדי לצאת טוב;
  • נאמרת בהומור, בציניות או בלגלוג.


הצילומים הבאים מופיעים על פי חלוקה של שימושים משוערים, אך בכל אחד מהמקרים השימוש ב"פחות" יכול לנבוע גם או רק מהרצון להשתמש במילה אופנתית.


ריכוך; זהירות; הפחתת הנחרצות; הבלטת ה"לא"

רינת, אחרי שהפסיכולוגים שאלו אותה מה היה קורה אם היא ודניאל היו ממשיכים עוד קצת את הקשר: "זה גורר אותנו למקומות כבר לא...  גורר אותנו למקומות פחות טובים". (חתונה ממבט ראשון עונה 5, מאקו, יוני 2022)

רינת, אחרי שהפסיכולוגים שאלו אותה מה היה קורה אם היא ודניאל היו ממשיכים עוד קצת את הקשר: "זה גורר אותנו למקומות כבר לא...  גורר אותנו למקומות פחות טובים.(חתונה ממבט ראשון עונה 5, מאקו, יוני 2022)

טיילור, אחרי שסירבה לשיר את השיר שהייתה אמורה לשיר, משום שלדבריה הוא לא מבטא את דרכה החדשה: "והשיר הזה פחות היה אני, וזה לא הרגיש לי נוח" (גולסטאריות 3, הוט, 2021)
טיילור, אחרי שסירבה לשיר את השיר שהייתה אמורה לשיר, משום שלדבריה הוא לא מבטא את דרכה החדשה: "והשיר הזה פחות היה אני, וזה לא הרגיש לי נוח." (גולסטאריות 3, הוט, 2021)

ריאיון בחדשות סוף השבוע, דנה ויס מראיינת את ראש הממשלה נפתלי בנט. דנה ויס: "ובסביבה יש יותר קולות של כן או לא? להישאר (בפוליטיקה) או ללכת?" בנט: "יש הרבה שאומרים 'היית ראש ממשלה טוב, תמשיך, תמשיך, תמשיך, איכשהו תמשיך'. ובבית פחות..." (קטע מהכתבה "בנט בריאיון ראשון אחרי פירוק הממשלה", חדשות סוף השבוע, שודר ב"אולפן שישי", ערוץ 12, יוני 2022)
ריאיון בחדשות סוף השבוע, דנה ויס מראיינת את ראש הממשלה נפתלי בנט. דנה ויס: "ובסביבה יש יותר קולות של כן או לא? להישאר (בפוליטיקה) או ללכת?" בנט: "יש הרבה שאומרים 'היית ראש ממשלה טוב, תמשיך, תמשיך, תמשיך, איכשהו תמשיך'. ובבית פחות..." (קטע מהכתבה "בנט בריאיון ראשון אחרי פירוק הממשלה", חדשות סוף השבוע, שודר ב"אולפן שישי", ערוץ 12, יוני 2022)

נתנאל לדיאן: "אני מהיום הראשון שלי פה שפגשתי אותך, התחברתי אלייך מ-א' עד ת', באמת. קיבלתי גם את הפלוסים וגם את הפחות" (האח הגדול 4, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4. נתנאל לדיאן: "אני מהיום הראשון שלי פה שפגשתי אותך, התחברתי אלייך מ-א' עד ת', באמת. קיבלתי גם את הפלוסים וגם את הפחות." (האח הגדול 4, רשת, 2022)


טליה מדברת עם אופק על כך שנעלב כשקודם, כשחיבק אותה, היא אמרה לו שהיא לא רוצה קרבה כזאת: "אם ההערה שלי על זה שזה פחות כאילו, מתאים לי בצורה הזאת, מרחיקה אותך או גורמת לך לעשות פרצוף, אז זה ילדותי" (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4. טליה מדברת עם אופק על כך שנעלב כשקודם, כשחיבק אותה, היא אמרה לו שהיא לא רוצה קרבה כזאת: "אם ההערה שלי על זה שזה פחות כאילו, מתאים לי בצורה הזאת, מרחיקה אותך או גורמת לך לעשות פרצוף, אז זה ילדותי." (האח הגדול 4, רשת, 2022)

"חתונה ממבט ראשון" 5. מעיין ובן מדברים על הקשר הזוגי. מעיין: "אני אחרי השיחה ביום שלישי, זאת שאתה מתאר עכשיו, יצאתי בתחושה מהממת. לא היה לי שום בעיה איתה. לא היה לי חסר כלום." בן: "כן, את יצאת בתחושה מעולה כי קיבלת משהו שאת רוצה. אבל אני, עשו לי משהו שאני לא רוצה (מעיין לחצה עליו להוציא הצהרות), אז את יצאת עם זה בתחושה טובה ואני פחות." (חתונה ממבט ראשון 5, מאקו, 2022)

"חתונה ממבט ראשון" 5. מעיין ובן מדברים על הקשר הזוגי. מעיין: "אני אחרי השיחה ביום שלישי, זאת שאתה מתאר עכשיו, יצאתי בתחושה מהממת. לא היה לי שום בעיה איתה. לא היה לי חסר כלום." בן: "כן, את יצאת בתחושה מעולה כי קיבלת משהו שאת רוצה. אבל אני, עשו לי משהו שאני לא רוצה (מעיין לחצה עליו להוציא הצהרות), אז את יצאת עם זה בתחושה טובה ואני פחות." (חתונה ממבט ראשון 5, מאקו, 2022)אחרי ההדחה של אליאב, טליה מדברת עליו בחדר האח הגדול ומתייחסת לבר (בצילום): "הוא היה ליד מישהי שהוציאה ממנו דברים שהם פחות טובים" (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4. אחרי ההדחה של אליאב, טליה מדברת עליו בחדר האח הגדול ומתייחסת לבר (בצילום): "הוא היה ליד מישהי שהוציאה ממנו דברים שהם פחות טובים." (האח הגדול 4, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4. דניאל מעמיד את לירן להדחה: "העקשנות שלה פחות  נעימה לי באוזן." (האח הגדול 4, רשת, 2022)


בהדחה פומבית בבית האח הגדול ריווא מסבירה למה היא בחרה להדיח את נתנאל: "פחות מתחברת לזה שאתה חושב שמגיע לך הכול, לזה שאתה חושב שאתה יכול לבוא, לעמוד פה בישיבת תקציב ולבקש את כל הדברים שאתה רוצה. אבל כשמישהו פותח את הפה, להתעצבן עליו. פחות הדרך שלי, אני פחות אוהבת את זה."  (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4. בהדחה פומבית ריווא מסבירה למה היא בחרה להדיח את נתנאל: "פחות מתחברת לזה שאתה חושב שמגיע לך הכול, לזה שאתה חושב שאתה יכול לבוא, לעמוד פה בישיבת תקציב ולבקש את כל הדברים שאתה רוצה. אבל כשמישהו פותח את הפה, להתעצבן עליו. פחות הדרך שלי, אני פחות אוהבת את זה."  (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4. בישיבת תקציב שחף הודיע שהוא יוצא מהתקציב. כשבר ואחרים אמרו שהם מורידים מכמות הזמנת הסיגריות ומפנים כסף לאוכל, הוא אמר לבר שהוא ממש מעריך את זה וקרא לה "חיים שלי". טליה מאוכזבת ממנו ומתרחקת. כששחף יוזם שיחה איתה בחוץ בחצר היא אומרת "בוא נשחרר את זה", כלומר לפרק את הקשר המיוחד שנרקם ביניהם בבית בתקופה האחרונה. שחף: "לי זה לא כיף. לי... כאילו לי פחות כיף עכשיו." (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4. טליה מאוכזבת משחף ומתרחקת ממנו. כששחף יוזם שיחה איתה בחוץ בחצר היא אומרת "בוא נשחרר את זה", כלומר לפרק את הקשר המיוחד שנרקם ביניהם בבית בתקופה האחרונה. שחף: "לי זה לא כיף. לי... כאילו לי פחות כיף עכשיו." (האח הגדול 4, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4. טליה מתרחקת משחף. בשיחה שהוא יוזם איתה בלילה בחצר הוא אומר לה מה הוא מרגיש כלפיה ואומר שהוא מאוד בעניין שלה. הוא אומר שכשלה טוב גם לו טוב וכשהיא כועסת הוא מתבאס ושהוא לא רוצה לברוח מזה. טליה: "אז לי כרגע זה פחות מגניב. אמיתי. פחות מגניב לי." (האח הגדול 4, רשת, 2022)


"האח הגדול" 4. תומכים מבחוץ צעקו לטליה משפטי תמיכה. אופק בא לחצר ושואל מה צעקו והיא מספרת לו. אופק: "לא (צעקו) 'אל תתרחקי מאופק'? בסדר יבואו לצעוק לך גם את זה, אל תתבאסי". טליה: "אתה חייב להפסיק עם זה, זה לא עושה לי טוב. אופק: [...] אני רק מחזיר לך באותה מטבע". טליה: "העקיצות האלה פחות מצחיקות אותי, הציניות הזאת פחות מצחיקה אותי. יותר מעליבה אותי." (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4. תומכים מבחוץ צעקו לטליה משפטי תמיכה. אופק בא לחצר ושואל מה צעקו והיא מספרת לו. אופק: "לא (צעקו) 'אל תתרחקי מאופק'? בסדר יבואו לצעוק לך גם את זה, אל תתבאסי". טליה: "אתה חייב להפסיק עם זה, זה לא עושה לי טוב. אופק: [...] אני רק מחזיר לך באותה מטבע". טליה: "העקיצות האלה פחות מצחיקות אותי, הציניות הזאת פחות מצחיקה אותי. יותר מעליבה אותי." (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"משחקי השף" 6: יוסי שטרית אומר מה דעתו על המנה שהכינה רות פון שטראוס - לחם צלוי עם לבנֶה, דג טרחון וסלט: "אלה מנות שאני מאוד אוהב לאכול, אבל תהיתי ושאלתי את עצמי האם בשעה אחת זה מספיק? ואותי זה פחות הרשים". (מרים את הקלוש ומראה שלא נתן סכין) (משחקי השף 6, רשת, 2022)

"משחקי השף" 6: יוסי שטרית אומר מה דעתו על המנה שהכינה רות פון שטראוס - לחם צלוי עם לבנֶה, דג טרחון וסלט: "אלה מנות שאני מאוד אוהב לאכול, אבל תהיתי ושאלתי את עצמי האם בשעה אחת זה מספיק? ואותי זה פחות הרשים". (מרים את הקלוש ומראה שלא נתן סכין) (משחקי השף 6, רשת, 2022)הפחתת דיסוננס


"האח הגדול" 4. רחל בורטה מציגה את עצמה לפני הכניסה לבית האח: "יכולים לצאת לי דברים, ולפעמים זה עושה תגובות פחות טובות לסביבה. נעלבים." (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4. רחל בורטה מציגה את עצמה לפני הכניסה לבית האח: "יכולים לצאת לי דברים, ולפעמים זה עושה תגובות פחות טובות לסביבה. נעלבים." (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"חתונה ממבט ראשון" 3. אמיר מדבר על מפגש הזוג ועל מפגשים חברתיים עם אנשים זרים: "דנית (בת הזוג בתוכנית) נולדה בשביל סיטואציות כאלה, אני פחות." (חתונה ממבט ראשון עונה 3, 2020)
"חתונה ממבט ראשון" 3. אמיר מדבר על מפגש הזוג ועל מפגשים חברתיים עם אנשים זרים: "דנית (בת הזוג בתוכנית) נולדה בשביל סיטואציות כאלה, אני פחות." (חתונה ממבט ראשון עונה 3, 2020)


"משחקי השף" 6. הודיה אלחריר לא עברה את האודישן. כשיצאה אמרה: "הם (השופטים) פחות התחברו. זה עניין של טעם וזה בסדר, באמת בסדר." (משחקי השף 6, רשת, 2022)
"משחקי השף" 6. הודיה אלחריר לא עברה את האודישן. כשיצאה אמרה: "הם (השופטים) פחות התחברו. זה עניין של טעם וזה בסדר, באמת בסדר." (משחקי השף 6, רשת, 2022)


"משחקי השף" 6. חי צארום מספר על עצמו: "הייתי ילד בעייתי, ילד שובב. זה הוביל אותי למקומות פחות טובים, אם זה בלגן , ונדליזם, מכות." (משחקי השף 6, רשת, 2022)
נתנאל מספר לדיירים בבית על ילדותו במשפחה מסוימת, כשלקחו לו אוכל מהצלחת ופעמים רבות הוא הלך לישון רעב: "ולפעמים זה תקוע לי ולפעמים זה מזכיר לי תקופות פחות טובות" (האח הגדול 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4. נתנאל מספר לדיירים בבית על ילדותו במשפחה מסוימת, כשלקחו לו אוכל מהצלחת ופעמים רבות הוא הלך לישון רעב: "ולפעמים זה תקוע לי ולפעמים זה מזכיר לי תקופות פחות   טובות." (האח הגדול 4, רשת, 2022)

ריאיון עם ח"כ קארין אלהרר: בריאיון עם דנה ויס קארין אלהרר מתייחסת למילים הקשות שאמרה לאורן חזן בכנסת בתגובה לעלבון הקשה שלו כלפיה כנכה: "אני מסכימה שבלהט הדברים אתה יכול לומר מילים שהן פחות מטובות." (חדשות סוף השבוע עם דנה ויס, מאקו, נוב' 2015)
ריאיון עם ח"כ קארין אלהרר: בריאיון עם דנה ויס קארין אלהרר מתייחסת למילים הקשות שאמרה לאורן חזן בכנסת בתגובה לעלבון הקשה שלו כלפיה כנכה: "אני מסכימה שבלהט הדברים אתה יכול לומר מילים שהן פחות מטובות." (חדשות סוף השבוע עם דנה ויס, מאקו, נוב' 2015)

הומור; ציניות; לגלוג 


"חדשות הבידור". אילנית לוי מתראיינת על הסדרה "סוסי פרא" בכיכובה: "וגם יש כל מיני הפתעות בדרך, שאני לא יכולה לספר". המראיינת: "את מתכוונת לכך שכל הגברים סביבך עם טייץ לבן ויש סצנות סקס מאדר פאקר?". אילנית: "פחות". (חדשות הבידור, הוט, 2016)
"חדשות הבידור". אילנית לוי מתראיינת על הסדרה "סוסי פרא" בכיכובה: "וגם יש כל מיני הפתעות בדרך, שאני לא יכולה לספר". המראיינת: "את מתכוונת לכך שכל הגברים סביבך עם טייץ לבן ויש סצנות סקס מאדר פאקר?". אילנית: "פחות". (חדשות הבידור, הוט, 2016) 

לירן: "כל שנייה את עוקצת אותי". דיאן: "פחות". לירן: "כל שנייה אני רואה את העיניים שלך עליי". דיאן: "פחות". (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4. באספת דיירים לירן מדברת על היחס של דיאן כלפיה: "כל שנייה את עוקצת אותי". דיאן: "פחות". לירן: "כל שנייה אני רואה את העיניים שלך עליי". דיאן: "פחות". (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4. אליאב נכנס לבית האח. הוא נשאל על המקצוע שלו. "עורך דין?". אליאב: "לא". -"דוגמן?". אליאב: "הייתי". -"נהג מונית?" אליאב: "לא, פחות. רואה חשבון." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4. אליאב נכנס לבית האח. הוא נשאל על המקצוע שלו. "עורך דין?". אליאב: "לא". -"דוגמן?". אליאב: "הייתי". -"נהג מונית?" אליאב: "לא, פחות. רואה חשבון." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)

"משחקי השף" 6. תמר כהן צדק ורז רהב עושים גלגלון על הקרקע. רז למושיק רוט: "מושיק, תעשה גלגלון". מושיק: "פחות." (משחקי השף 6, רשת, 2022)
"משחקי השף" 6. תמר כהן צדק ורז רהב עושים גלגלון על הקרקע. רז למושיק רוט: "מושיק, תעשה גלגלון". מושיק: "פחות." (משחקי השף 6, רשת, 2022)

"האח הגדול" 4. בסבב הבא של משימת הזוגות, האח אומר שהמשימה הבאה היא משחק שמוכרת לכולם מימי הולדת שבהם הוא השתתף בילדותו, ומבקש משרין שתנחש מהו המשחק. שרין: "זה שעושים פו עם הקמח וצריך להביא סוכריה?" האח: "פחות". מישהו מהדיירים: "נר לבקבוק", "נר לבקבוק". האח: "פחות." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)
"האח הגדול" 4. בסבב הבא של משימת הזוגות, האח אומר שהמשימה הבאה היא משחק שמוכרת לכולם מימי הולדת שבהם הוא השתתף בילדותו, ומבקש משרין שתנחש מהו המשחק. שרין: "זה שעושים פו עם הקמח וצריך להביא סוכריה?" האח: "פחות". מישהו מהדיירים: "נר לבקבוק", "נר לבקבוק". האח: "פחות." (האח הגדול עונה 4, רשת, 2022)אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.