יום שישי, דצמבר 13, 2019

להתמודד"[אם אני אודח מהתוכנית] אז אני אגיד אוקי, פה נגמרה הדרך שלי, ואני יוצא החוצה, אני יוצא לילדים, אני לא צריך להתמודד עם השעמום, אני לא צריך להתמודד עם אנשים, אני לא צריך להתמודד עם זה".(שי חי, סודות מחדר האח 1, האח הגדול 7, קשת)
להתמודד
להיתקל בזה; לפעול; לעשות; לסבול את זה; להתעמת עם זה; לעמוד מול קושי באומץ; להילחם בו ולגבור עליו; לטפל בזה; ללמוד לקבל את זה כמשהו שלא ניתן לשינוי וכחלק מהחיים; לפעול מתוך גישה/עמדה מסוימת; להכיל את זה.

התפרסם לראשונה ב-12.5.09 באתר מאמרים, להתמודד עם המיליםיש מילים או צירופי מילים שכאשר הם נקרים בדרכי, אני נבוכה. אני נבוכה משום שהם אינם נראים לי, אך מאחר שאין לי פתרונות טובים שיחליפו אותם אני נאלצת להשתמש בהם.

המילה הראשונה היא "להתמודד" על נגזרותיה. בדברי ההקדמה לאחד הקורסים שבו השתתפתי בלימודי החינוך המיוחד בסמינר הקיבוצים הודיעה המרצה: "אל תגידו 'להתמודד'. אני לא רוצה לשמוע כאן את המילה הזאת בקורס שלי. זאת סתם מילה". הקפדתי לעשות זאת, ולו רק כדי לא להתמודד מול המרצה מטילת האימה. מאז זה נחקק בתודעתי, ובכל פעם שאני רואה את המילה הזו אני נרעדת מעט.

אחד הפירושים של "התמודד" הוא: התעמת, נלחם, נאבק, התגבר על. אולם בעוד שפועל זה מצריך השלמה (כמו "לסחוב" ו"להמשיך"), רבים מסתפקים בו ואינם טורחים לפרט עם מה הם מתמודדים.
- מה שלומך?
- בסדר, מתמודדים (זה תמיד נאמר ברבים).
- מתמודדים עם מה?
- נו, את יודעת. סוחבים, ממשיכים.
- אני לא מבינה.
- אז יש לך בעיה. תתמודדי.

בעיה דומה עולה כשאני שומעת את השימוש התכוף בצירוף "מערכת יחסים": לשם מה נחוצה התוספת של המערכת? זה נשמע כל כך סתמי, מעורפל ואפוף מסתורין.

אבל אני מניחה שגם עם זה אצטרך להתמודד."אני לא צריך להתמודד עם אנשים, אני לא צריך להתמודד עם זה" (שי חי, האח הגדול 7, קשת)
"אני פחדתי ולא יכולתי להתמודד עם זה" (אהבה מעבר לפינה 3, הוט)
"מתמודדים עם זה כך או כך" (מנחת האח הגדול 7 על הערות האנשים ברחוב, חדשות הבידור, פבר' 16, הוט)
"איך את מתכננת להתמודד עם מה שיבוא מחר?" (האח הגדול 7, 18, 2016, מאקו)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.