יום חמישי, דצמבר 12, 2019

מתנצל או מצטער (סדנת אומנות ההתנצלות)


התפרסם לראשונה בהארץ, "ואם חלילה מישהו נפגע ממני - שייחנק!", 2.3.16

ערב טוב חברים וברוכים הבאים לסדנה "אוּמנות ההתנצלות". קוראים לי ניר. אני רוצה לפתוח את הסדנה הזאת בכמה מילים על עצמי: אני עורך דין בהכשרתי, עבדתי הרבה שנים בתחום יחסי הציבור והייתי יועץ תקשורת של כמה ראשי ממשלה, של כמה שרים ואפילו של נשיא אחד. ליוויתי זמרים, אומנים, שחקנים, סלבריטיז, אנשים מפורסמים מאוד. אני רוצה ללמד אתכם כמה דברים על התנצלויות. איך מתנצלים, מתי מתנצלים, באיזה מילים כדאי להשתמש כשמתנצלים, ועוד כמה טיפים, ככה, על הדרך. טוב, נתחיל.

קודם כל, למה זה בכלל חשוב להתנצל? בשביל מה זה טוב? בשביל לקבל תשובה על זה, בואו נצפה ביחד בקטע מ"האח הגדול" ששודר כאן בשנה שעברה:

נירו: הטעות היחידה שלי זה הקטנה [הכאפה שנתתי למושיק עפיה כשהוא העיר לי על המשקפיים] הזאת. בחיבה זה היה. אריאנה מלמד: אתה יכול להתנצל על זה? כמה כואב לך להתנצל? נירו: לא כואב. אריאנה: אז תעשה את זה. תאמין לי, זה מילים וזה עובד עליהם קשה, חזק, אם מתנצלים וזה. באים, שמים יד על הלב וזה, "בחייאת" ו"ככה" ו"בוא נשכח" וחיבוקים וכל הצביעות הזאת. נירו: אני יכול לעשות את ההצגה הזאת, אני שחקן. אריאנה: תעשה את זה, זה חשוב. תאמין לי שזה חשוב.
טוב. אז אחרי שלמדנו על האפקט החשוב של ההתנצלות, בייחוד אם עושים אותה בפומבי, בואו נדבר על אופן ההתנצלות ובאיזו מילה כדאי להשתמש כשאנחנו מתנצלים. (כותב על הלוח): "א ם". "אם" זאת מילה חשובה מאוד. איך אנחנו משתמשים ב"אם":

  • "אם נפגעת - אני מתנצל";
  • "אם פגעתי - אני מתנצל";
  • "אם מישהו נפגע - אני מתנצל";
  • "אם מישהו חש שהוא נפגע - אני מתנצל".
"אם" זה הביטוח שלכם. אנחנו לא נגיד: "סליחה שפגעתי בך", לא נגיד: "אני מצטער שנפגעת ממני". להגיד "ש" זה להודות באשמה, זה לקחת אחריות, זה להכיר בפגיעה, וזה סיכון שלא כדאי לקחת. צריך לסייג, להיזהר, ללכת ליד. מה אנחנו אומרים בעצם כשאנחנו אומרים "אם נפגעת" או "אם פגעתי"? אנחנו אומרים שני דברים:
א - אתה לא אמרת לי בפירוש שנפגעת ממני ולא השתמשת במילה "פגיעה", אז אני לא יודע אם נפגעת.
ב - זה שאתה מרגיש שנפגעת או זה שאתה טוען שנפגעת, לא אומר שפגעתי, זה לא אומר שמבחינה אובייקטיבית היתה פגיעה כלשהי מצידי. אני טוען שלא פגעתי בך, זה קטע שלך, זה לא קשור אליי, זה לא נוגע לי. אתה בחרת להיפגע, זאת אחריות שלך, אני לא מכיר בפגיעה הזו, אבל אתה יודע מה? כדי לתת לך הרגשה טובה ואם זה יעשה לך טוב, אני מוכן להגיד שאני מתנצל אם נפגעת. אני עושה זה כי אני בן אדם רגיש, אני בן אדם טוב, אני מוסרי, הכי מוסרי בעולם! אני קשוב לאנשים ואכפת לי מבני אדם.

אז אתם בטח תשאלו: איזה ערך יש להתנצלות כזאת אם זה ששומע אותה יודע שזה לא מזיז לי ושזה סתם משפט שאמרתי רק כדי לצאת ידי חובה וכדי שיסתום את הפה? קודם כל, בהרבה מקרים הוא דווקא יקנה את זה. אבל אם הוא לא יעריך את המחווה האצילית ויתעקש כמו ילד קטן ויתחיל להתבכיין: "תשמע... אמרת 'אם'... אתה מטיל ספק ברגשות שלי... זה לא נחשב... זה לא טוב לי... זה לא מספק אותי... אין כאן חרטה אמיתית... אתה לא לוקח אחריות... לא התכוונת למה שאמרת... לא אכפת לך ממני... זה לא רציני... זה סתם... אתה לא מצטער באמת..." בלה בלה בלה בלה - הוא סתם יוצא קטן, זה סתם אנרגיות רעות שיוצאת ממנו וזה רק מוכיח עוד יותר שזה קטע שלו. אל תיכנעו לסחטנות הזאת, אל תיכנעו ללחץ, אל תיתנו למניפולציות ולרגשנות הזאת להשפיע עליכם. שכל אחד יגיד לעצמו: שייחנק, זה לא צריך לעניין אותי. אני את שלי עשיתי, אני יצאתי גדול.

יש שאלות? כן, אתה, בבקשה. אתה שואל מה קורה אם מתנצלים בלי להגיד "אם נפגעת"? זה גם בסדר - כל עוד תקפידו להגיד "אני מתנצל" ולא "אני מצטער". למה? משתי סיבות עיקריות: 
"מצטער" באה מהמילה "צער". צער זה רגש, ואנחנו לא רוצים לערב רגשות. "אני מתנצל" זאת אסטרטגיה, זאת טקטיקה, זה מהלך מחושב, זה בא מהראש, מהשכל, לא מהבטן, לא מהרגש. ב"מתנצל" אנחנו שומרים על דיסטנס, אנחנו לא מעורבים רגשית, אנחנו שומרים על הכבוד העצמי שלנו, על האגו, על התדמית, זה רשמי, זה מכובד. את "מצטער" תשמרו לבן הזוג, לבת הזוג, לאימא, לאח, לאחות, לאנשים שקרובים אליכם ושאכפת לכם מהם באמת. עם שאר האנשים - "מתנצל", אוקי?

דרך אגב, יש עוד מצב שבו אפשר להגיד "אני מצטער". למשל, כמחאה: "אני מצטער, אני לא מוכן לזה יותר, די! מספיק!", זה לא הנושא שלנו היום, אבל אני רק אגיד שגם במצבים כאלה כדאי שתגידו "אני מתנצל". למה? זה מביא אותי לסיבה השנייה. "מתנצל" נשמע גבוה יותר מ"מצטער", זה בכל אופן מה שכולם חושבים, זה עושה רושם, זאת שפה גבוהה. "מצטער" זה מיושן, זה שייך לפעם. היום כבר לא אומרים את זה. חשבתם פעם למה אף אחד כבר לא אומר "ליצור" וכולם אומרים "לייצר"? כי "לייצר" זה הרבה יותר מתוחכם. זאת משמעות שונה אתה אומר? מה אכפת לי? העיקר שזה נשמע יותר טוב.

מילים שתמיד יוסיפו ויתרמו לאמינות שלכם באקט ההתנצלות (כותב על הלוח): "באמת", "חלילה", "חס וחלילה", "לא התכוונתי". תשימו ככה יד על הלב כמו ששמענו בסרטון, ואל תבכו, אל תישברו, אל תשתפכו, אל תיתנו את עצמכם עד הסוף, אל תשפילו את עצמכם. תגידו את זה ותלכו.

טוב, אז לסיום, הדגמה קטנה שתסכם לכם את כל מה שאמרתי עד עכשיו. את, בואי לכאן. לא את - התכוונתי לשמנה שיושבת מאחורייך, כן, את, בואי לכאן... רגע, הלו, הלו לאן את הולכת? די, נו, אל תלכי, שבי, שבי, נו באמת, שבי, תקשיבי רגע... תקשיבי רגע נו. אני רק רוצה להגיד לך שאם חלילה נפגעת ממני... רגע, רגע, תני לי לדבר ותפסיקי לצעוק. אני אומר: מעולם לא פגעתי באף אחד, אבל אם חס וחלילה נפגעת... רגע, תני לי לסיים משפט, די כבר עם ה"נפגעתי נפגעתי" הזה, תכבדי אותי, קצת תכבדי אותי ותקשיבי. אני חוזר ואומר: אני לא בן אדם שפוגע, אני בן אדם שאכפת לו, אני בן אדם מוסרי, אבל באמת אם חלילה משום מה נפגעת - אני מתנצל. אוקי?

טוב, חברים, אני סיימתי. תודה שהשתתפתם בסדנה "אוּמנות ההתנצלות". שיהיה לכם בהצלחה! ואל תשכחו: זה לא כואב כל עוד זה לא בא מהלב!

"מעולם לא פגעתי באיש, אבל אם יש מישהי שחשה שהיא נפגעה ממני, אני מתנצל בפניה". (משה קצב, נוב׳ 2011)
"אני אסיים את הריאיון עם זה שאני אגיד שעברתי תקופה לא קלה בכלל. תקופה קשה מאוד. הילדים שלי עברו תקופה קשה מאוד, המשפחה שלי עברה תקופה קשה מאוד, על משהו שלא קרה בכלל. ושוב פעם, אם זה מה שיעשה טוב לאנשים שרואים את הכתבה הזאת, אז על אותה נקודת זמן שדיברת עליה, אני מתנצל אם זה פגע במישהו". (אייל גולן, אולפן שישי, ערוץ 2, פבר' 2016)
"אני רוצה רק להגיד, באמת, אם חלילה מישהו נפגע ממני, אני מתנצל, באמת מכל הלב. דנה, אני מאוד מעריך אותך, וחלילה אם נפגעת ממני זה לא מהמקום האישי, זה מהמקום של אמוציות. אני באמת באמת מתנצל". (רון שובל, הישרדות הונדורס, מרץ 2016)
מושיק גלאמין: ובהזדמנות הזו אני אגיד שבאמת אבל, אם פגעתי לאורך הדרך בקור רוח שלי, בהתבטאויות שלי, בזה שהכנסתי את התואר של המלכת יופי בינינו, אז אני מתנצל על כל הדברים האלה.טיטי: עשית נזק מאוד גדול לשם שלי, לתואר שלי, זה משהו שאני לא יכולה למחוק.המנחה: הנה, הוא התנצל.(הישרדות הונדורס, מרץ 2016)

נטלי: "אתה לא מצטער". איציק זוהר: "אני באמת מצטער" (האח הגדול VIP2, 7, 2015, מאקו)
"אני רוצה רק להגיד, באמת, אם חלילה מישהו נפגע ממני, אני מתנצל, באמת מכל הלב. דנה, אני מאוד מעריך אותך, וחלילה אם נפגעת ממני זה לא מהמקום האישי, זה מהמקום של אמוציות. אני באמת באמת מתנצל". (רון שובל, הישרדות הונדורס, מרץ 2016)
"אני מתנצל מאוד אבל אני לא יכול להיות פה" (שחר, האח הגדול 7, מאקו, 2016)
"אני אסיים את הריאיון עם זה שאני אגיד שעברתי תקופה לא קלה בכלל. תקופה קשה מאוד. הילדים שלי עברו תקופה קשה מאוד. המשפחה שלי עברה תקופה קשה מאוד. .. על משהו שלא קרה בכלל. ושוב פעם, אם זה מה שיעשה טוב לאנשים שרואים את הכתבה הזאת, אז על אותה נקודת זמן שדיברת עליה, אני מתנצל אם זה פגע במישהו" (אייל גולן, אולפן שישי, פבר' 2016, פז על הגז רדיו קול עכו)
"אל תתנצל. תבקש סליחה" (ברק לאליקיר, אנחנו במפה, הוט, 2015)


"מתנצל על הבדיחה הלא מוצלחת. יש לי איזו בעיה אני לא מצליח להתקרב לאנשים ומשהו תמיד בא והורס. אני מתנצל" (שי חי, האח הגדול 7, 7, מאקו, 2016)
"אני ממש מתנצל, אני חשבתי שזה..." (עופר שכטר מתנצל כביכול על כך שעבד על אילנית לוי, נוקאאוט 1, 1, מאקו, 2015)
"אז לא, אז הנה, אני מתנצל [על הכאפה], באלוהים מתנצל" (נירו לוי למושיק עפיה, האח הגדול VIP2 מאקו, 4, 2015)
עודד: "אני מתנצל" [על הנשיקהׂׂ]. קרן: "כנראה לא הבנת אותי נכון". עודד: "כנראה שלא הבנתי באמת. פרשנות לא נכונה. אני מצטער". קרן: "אתה לא כועס עליי... אני לא במצב של... אני לא מבינה איך זה קרה אפילו". עודד: "לא... זה בסדר, אני נסחפתי קצת, אני מתנ.. מצטער". (אהבה מעבר לפינה 2, 195, הוט בידור ישראלי, 2004)
____________
מתנצל או מצטער (אפי)
לעמוד מילים אופנתית/שימושיות/מעצבנות, סלנג בשפה העברית

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.