יום שני, יוני 06, 2016

מדויקחלק מ"ונא לדייק בהתנהלות", התפרסם בהארץ ב-6.6.2016

"אני יודעת שמה שקורה לי פה זה שאני לא מדויקת עם עצמי, זאת אומרת אני לא מרגישה אני, לא מרגישה בשיאי, אבל אני רואה שזה משתחרר לאט לאט" (קוקו, האח הגדול 14, קשת, 2016)

****************** 

הבנות: למה לא עלית להופיע?
טיילור: אני בסופו של דבר הגעתי לגולסטאריות כדי להראות מי אני באמת ומי אני לבד. זו פעם ראשונה שלי שאני בדרך משלי לבד.... והדרך שלי לבד אני בונה אותה כרגע מאוד מאוד מדויק. וכל דבר שאני רוצה להוציא אני רוצה שהוא יהיה הכי הכי מושלם מבחינתי, ושאני ארגיש איתו הכי שלמה... ועכשיו אני רוצה שכל הדברים יהיו הכי מדויקים והכי מושלמים, ועד שאני לא מרגישה עם זה הכי בנוח ושזה הכי מדויק, אני לא מעוניינת לעשות את זה  (גולסטאריות3, הוט, 2021)

השיח השולט כיום הוא שיח של דיוק. כולם רוצים להיות מדויקים ולהשתמש במילה הזאת. "מה המערכון הכי מדויק ששודר עד כה?" נשאל אלי בן דוד (יוצר "אנחנו במפה"), ומשיב: "המערכון של הכדורגלן מאור פרץ על ספת הפסיכולוגית הוא הכי מדויק לדור השחקנים של היום" (מתוך "וואלה")."מדויק" (נכתב ב-י' אחת גם בכתיב מלא, כמו מסוים, מצוין וכדומה) הוא לא יותר מדי ולא פחות מדי, לא מתאמץ, לא מוגזם, נעים, לא צורם, מעודן, ברור, מעניין, זורם, ענייני, ממוקד, משקף, מעביר את המסר, קולע, מתאים, מתאר בדיוק רב, שאפשר להזדהות איתו ולהתחבר אליו, מוקפד, לא מתפזר, ישיר וברור, נותן מעצמו את המיטב, לא צעקני, לא רועש, לא מנסה לשאת חן. במילים אחרות, "מדויק" הוא מילה אחרת למושלם, נפלא, הכי טוב שיכול להיות, מעולה, מצוין, בול. "זה מדויק להביא מישהי שלא מדברת ברור, כי אז אתה לא יודע לְמה הסכמת", אומר ציון ברוך ליעל פוליאקוב (פוליאקובים, 2, הוט, 2016) איזה משפט מדויק. 

בדומה ל"התנהל", גם ל"מדויק" יש תפקיד בעולם הפוליטיקלי קורקט. אנחנו לא נגיד "הוא מזייף", "אי אפשר לשמוע אותה שרה", "הוא מבשל זוועה" - אלא פשוט "הוא לא מדויק". "מדויק" הוא מחמאה, ו"לא מדויק" הוא הסתייגות מנומסת. "מדויק" היא מילה שקואוצ'רים אוהבים מאוד. אדם שמדויק עם עצמו, הוא אדם שמודע לעצמו, נאמן לעצמו, קרוב לעצמו, שלם עם עצמו, מחובר לעצמו, מבטא את עצמו כפי שהוא. מדויק הוא גם שדרוג של "מושלם" המוגזם שאולי מתקשר יותר עם גיל צעיר, כי יש בו איפוק והוא מחושב."אני יודעת שמה שקורה לי פה זה שאני לא מדויקת עם עצמי, זאת אומרת אני לא מרגישה אני, לא מרגישה בשיאי" (קוקו, האח הגדול 14, קשת)
"זה לא קשור, תקשיב, היא לא מדויקת בכלל" (אטדגי, הכוכב הבא 3, 9, קשת, 2016)
"אבל זה היה מדויק מכל הבחינות האחרות" (קרן פלס על אותה זמרת, הכוכב הבא 3, 9, קשת, 2016)
"הכל נורא עדין, נורא מדויק" (השופטים על האוכל של המתמודד, מאסטר שף 5, 8, קשת, 2015)
"אני חושב שאייל הוא מדויק מאוד" (יונתן רושפלד או אייל שני על אייל, מאסטר שף 5, 8, מאקו, 2015)
"זה מדויק להביא מישהי שלא מדברת ברור, כי אז אתה לא יודע למה הסכמת" (ציון ברוך, פוליאקובים, 2, הוט, יוני 2016)


"ועכשיו אני רוצה שכל הדברים יהיו הכי מדויקים והכי מושלמים" (טיילור, גולסטאריות3, הוט, 2021)
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.