יום שבת, ינואר 30, 2016

מת אבא שלה

"מאיפה הגריל אותה אליקיר הזה? מת אבא שלו ושלה ביחד... נשרף לך הבית... גנבת לי את התמימות גנבת לי... גברת, זה טרפה, אין לך תעודת כשרות עם מה שאת עושה... אליליי לי אליליי... הלכת לאיבוד וחיליק מגנוף בדרך להחזיר אותך... יש לך לוק של אישה רעה שמגיע לך עונש... דוידי, רד לאוטו לך לקנות בורקסים דחוף, לשבעה, למה מת אבא שלה מת... הגברת עם הבגד ים לצאת מהבריכה! (למה?) מת האבא שלך..." ("אנחנו במפה", הוט)
מת אבא שלה / מת אבא שלך / לך תביא בורקסים
מילות שבח ופרגון: את/היא כוסית, מהממת בטירוף.


"ותשרוף את ביתך עלייך, אבל בקטע טוב" פורסם בהארץ    ב-30.1.2016

בחורה בת 24 העלתה שאלה באתר askpeople וסיפרה שהיא עברה בחדר הכושר ושמעה קריאות "לך תביא בורקסים" ו"אבא שלה מת". "אחר כך סיפרתי את זה לאחותי", היא כותבת, "והיא הראתה לי את הסרטון של 'מה קשור', צחקנו וזה, אבל לא הבנתי אם זה אומר שאני פרוצה/טיפשה או שזה קשור למראה שלי (בתקווה שזה לכיוון החיובי) ומה הקשר 'אבא שלה מת?!?!?' תשמעו יש לי חוש הומור, לא יודעת למה לא הבנתי ת'בדיחה". הגולשים השיבו לבחורה שזה אומר שהיא סקסית בטירוף וכוסית ושלא תיפגע ושזה אומר שהיא מהממת. חלקם העלו השערות והסברים לקשר בין "מת אבא שלה" לבין המחמאה, אז אני רוצה להציג את הפרשנות שלי למשפט הזה, שהופיע בסצנות המלתחה בסדרה "אנחנו במפה".

השפה העברית והסלנג עוברים בשנים האחרונות שינויים. מגמה בולטת היא ההקצנה, ההגזמה, הנחרצות וההליכה לקצה במילים ובביטויים (להתרסק, מטלטל, מצמרר, לגמרי, מושלם, מעולה), והיא כוללת גם את סגנון ההפוך על הפוך - שפת השלילה, שבפועל מכַוונת להבעת רגשות חיוביים. "זה לא ייאמן" השתנה ל"את לא מבינה" ול"די לא נכון", שהם: אני יודעת שאת כן מבינה ואני רוצה לספר לך על הדברים המרגשים שקרו לי, ואני יודעת שאת לא משקרת ואני רוצה לשמוע על הדברים המרגשים שקרו לך. "אני שרופה של הקבוצה הזאת" השתנה ל"אני שרופה על הגבר הזה, על התיק הזה, על המשפט הזה", ו"זה משהו בן זונה" ו"את היסטרית, את מטורפת".

בעולם הדינאמי והמתחדש שאנחנו חיים בו, אנחנו צריכים להמציא את עצמנו מחדש כל הזמן ונראה שהמילים המוכרות כבר אינן יכולות לבטא את העוצמה שאנחנו מכוונים אליה והן לא עושות את העבודה כמו שצריך. בכל פעם אנחנו מעיזים יותר ומרשים לעצמנו יותר, וסומכים על כך שכולם יודעים למה אנחנו מתכוונים באמת.

"קרדיט לשירי מימון על השיר הטוטאל מוש שכתבת♥! שיישרף לך שיר מושלם!♥". כך כתב אחד הגולשים על השיר של שירי מימון ביוטיוב, "אוויר". ב"שיישרף לך" יש מעבר מתיאור של מצב קיים בהווה כדוגמת "שרוף עלייך", שחל עליי ונועד להביע התלהבות, לאיחול כביכול שיתרחש בעתיד ומכוון לאותה מטרה. "שיישרף לך" (ביטוי שנשמע לראשונה בתכנית אקס פקטור עונה 2 על ידי שירי מימון עצמה) הוא לא קללה כמובן, אלא פרגון והבעת הערכה וכבוד: כל הכבוד, שאפו, וואו, מה זה? איך הצלחת ליצור שיר כזה מדהים, אוף לעזאזל איתך!. היום כל דבר נמדד על פי השאלה אם הוא בקטע טוב או בקטע לא טוב. האמירה הזאת היא בקטע טוב.

גם "מת אבא שלה" ו"נשרף לה הבית" הם מילות שבח ופרגון שמביעות התלהבות קיצונית בקטע טוב. שירלי, אשתו היפה של אליקיר, היא פאם פאטאל, אישה קטלנית, בלתי מושגת, בעלת כוחות מאגיים, שמכשפת גברים, ואלה נופלים שדודים לרגליה, חסרי אונים. כשערן, ברק ודוידי (במלעיל, שהם ציון ברוך, שלום מיכאלשווילי ואסי ישראלוף) אומרים עליה "מת אבא שלך", הם אומרים: מה זה הדבר הזה, אין דברים כאלה! את כל כך מדהימה ונחשקת, את גורמת לנו לכזה בלבול ובלגן, זה לא הוגן מה שאת מעוללת לנו, את אישה רעה, רעה במובן הטוב של המילה, ומגיע לך עונש - אבל זה בכאילו, בצחוק, לא באמת, אנחנו לא באמת רוצים שיהיה לך רע, זה בקטע טוב.

"מת אבא שלה... נשרף לה הבית נשרף לה" (מתוך "אנחנו במפה", הוט)

ברק: "דוידי, רד לאוטו, לך לקנות בורקסים דחוף". דוידי: "למה? למה?". ברק: "למה מת אבא שלה מת" ("אנחנו במפה", הוט)
ברק: "מת אבא שלו ושלה ביחד" ("אנחנו במפה", הוט)
ב-1979: "מי זאת הפצצה הזאת?" (דיזנגוף 99, 1979)
ב-2007: "די כוסית, ארז" -"כוסית, נו" (על אימא של ארז, מסודרים 1, 4, 2007, וואלה)
ב-2015: "יצאתי כוסית?" (שיר אלמליח, אנחנו במפה, הוט 3)

ב-2016: "איזה כוסית את" (דודו לאורחת ב"משחקי האח" 6, האח הגדול 7, 2016, מאקו)

*******************
ניתוח / תיעוד מילים

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.