12.31.2015

לבחור


"גם אני הייתי יכול להשאיר את שני הילדים שלי במוסד וללכת, ובחרתי שלא. בחרתי להיות אב, בחרת להיות בעל, בחרתי להיות בן, בחרתי להיות אני". (שי גולדן, מחוברים, 26, הוט, 2010)
"אני שמחה על פסק הדין שניתן בבית הדין לעבודה. יש להצטער שהגברת נתניהו בחרה להכפיש עובדים במעון מבלי שנמצא צידוק ראייתי". תגובת משפחת נתניהו: "מצערת העובדה שאף שבית הדין דחה כ-90 אחוז מהתביעות הכספיות של מני נפתלי, בית הדין בחר להקדיש חלק ניכר מהחלטתו לגברת נתניהו - שכלל לא הייתה צד במשפט". (עו"ד פינצ'וק-אלכסנדר, ynet, 11.02.16)


אני בחרתי, אני בוחרת
מושג הלקוח מעולם הפסיכולוגיה והניו אייג', שמשמעותו: החלטתי לפעול כך. נשים מרבות להשתמש ב"בחרתי" ו"אני בוחרת" כחלק מהעצמה נשית.
ב"בחרתי" אני מציגה את עצמי באור חיובי ומדגישה את הבגרות והאומץ בהחלטותיי, שנעשו לאחר ששקלתי היטב את כל ההיבטים והאופציות ומתוכן בחרתי את הנכונה ביותר - לא בהכרח את הנוחה ביותר או הקלה ביותר עבורי - ונהגתי כאדם אחראי.
ב"בחרתי" אני מעבירה מסר: אני מודעת לעצמי, אני שולטת בחיי, אני מובילה ולא מוּבלת, אני אדם חופשי, יש לי יכולת בחירה עצמאית, אני קשובה לעצמי, נאמנה לעצמי, לא נמהרת, לא אימפולסיבית, אני פועלת בשיקול דעת, הבחירות שלי אמיצות ונעשות תוך חיבור לרגשות שלי, אני בעלת מודעות עצמית, אני אסרטיבית ונחושה, אני נושאת באחריות על בחירותיי האמיצות, אני מנתבת את גורלי. ההחלטות שהגעתי אליהן נעשו לאחר בירור מעמיק עם עצמי, אני שלמה עם החלטותיי.


אתה בחרת / אתה בוחר

משום מה החלטת לפעול כך.
בדרך כלל זהו ביטוי לחוסר הסכמה, לביקורת והסתייגות מהמעשים של הזולת. אני רומזת לו שהכל תלוי בו, ועמדו בפניו אופציות אחרות, טובות יותר, שהוא היה יכול לבחור בהן, אבל הוא בחר באפשרות שנוחה וקלה לו, או בראייה לא נכונה של הדברים ובהתנהגות ילדותית ולא בוגרת, ובכך נהג בחוסר אחריות, ולפיכך האחריות לתוצאות העגומות ולמצב הדברים הנוכחי מוטלת על כתפיו.
זה קטע שלך, זה מעיד עליך ולא עליי. "נעלבת כי בחרת להיעלב" - זאת בעיה שלך, אתה נושא באחריות לכאב שלך ולא אף אחד אחר.
ב"אתה בחרת" אני מדגישה את הבגרות, החוכמה והמודעות העצמית שלי לעומת חוסר האחריות, הילדותיות וחוסר המודעות העצמית של האדם מולי;
תקינות פוליטית ועידון של התוקפנות כלפי האדם שמולי, ומיתון של האמירות שהייתי רוצה להגיד לו באמת. בכך אני מבהירה שאני לא טיפוס אימפלוסיבי ומתלהם אלא אדם שקול ורציונלי.


פורסם בהארץ ב-24.06.15 ("בחרה לצעוק")

"יכולתי לשבת מנגד ולהמתין עד יחלוף זעם", אומרת שרת התרבות והספורט מירי רגב, שהתייחסה למחאת האמנים להצהרותיה עם כניסתה לתפקיד, "יכולתי לשבת מנגד לחכות לזרי הפרחים שימלאו את לשכתי עם כניסתי לתפקיד, אבל בחרתי אחרת. בחרתי לצעוק את צעקתם של רבים בעם" (הארץ, 15.6.15).

כשמילה או ביטוי מסוים מופיעים לי יותר מדי מול העיניים, אני רואה מגמה ובוחרת לנתח אותם. הפעם זאת המילה "לבחור". כיום כפי שכבר אי אפשר סתם לספר או להגיד משהו למישהו, אלא רק "לשתף" אותו, כך לא נחליט (או נקבל החלטה / ניקח החלטה) ולא נעשה פעולה כלשהי - נבחר לעשות אותה. וכך העפנו את המילים הפשוטות והחלפנו אותן במילים שנראות לנו גבוהות יותר, רוחניות יותר, תקינות פוליטית יותר - והכי חשוב, שמציגות אותנו כאנשים רגישים, חושבים ושקולים.

אדם שאומר "בחרתי" מעביר מסר: אני מודע לעצמי, אני שולט בחיי, אני מוביל ולא מוּבָל (עוד ביטוי אופנתי), אני אדם חופשי, יש לי יכולת בחירה עצמאית, אני קשוב לעצמי, נאמן לעצמי, לא נמהר, לא אימפולסיבי, אני פועל בשיקול דעת, הבחירות שלי אמיצות ונעשות תוך חיבור לרגשות שלי, ההחלטות שהגעתי אליהן נעשו לאחר בירור מעמיק עם עצמי, אני אסרטיבי ונחוש, אני נושא באחריות על בחירותיי האמיצות, אני מנתב את גורלי.

הדגש על בחירה להבדיל מהחלטה הוא על התהליך ולא על התוצאה: עומדות לפניי כמה אפשרויות ואני בוחר בדרך מסוימת שאני מאמין בה. זו אינה בהכרח הדרך הקלה ביותר - אבל זו הדרך הנכונה ביותר עבורי שהגעתי אליה בתהליך מורכב שעברתי עם עצמי.

דוגמאות לשימושים בפועל "בחר":

1. כתב חדשות ערוץ 10 מסקר את הדיון הסוער בכנסת (24.6.15) על חוק האזרחות, שבו סגן שר הפנים אמר לח"כים הערבים שיחזירו את תעודת הזהות שלהם, ואומר: "ראש הממשלה שעלה להגיב בחר שלא לגנות או להסתייג". ייתכן שהכתב סבר שאם הוא יגיד "ראש הממשלה לא גינה או הסתייג", דבריו עלולים להתפרש כביקורת. השימוש ב"בחר" ממתן זאת.

2. "היום קל לי כי אני בחרתי", "וכשאני מסתכלת על עצמי ואני בוחרת, אני לא רוצה לאבד את זה", "בעולם שאנחנו חיים בו, אם בחרת לעשות את זה, את כאילו העולם ויתר עלייך", "מגיעה לנו זכות הבחירה". אלה כמה ציטוטים מדבריה של רויטל הנדלר, המלווה מקימי סטראט-אפים שמועילים עם החברה (אולפן שישי, ערוץ 2, 29/05/15). הנדלר השתמשה פעמים רבות בהטיות שונות של הפועל לבחור. זה לא מקרי. נשים מרבות להשתמש בפועל הזה. לדעתי זה קשור להעצמה נשית, לאסרטיביות נשית ולהדגשת תפקידן הייחודי של נשים בעולם הזה. גברים עושים בלגנים - נשים עושות בחירות ומתקנות את העולם.

3. "למנת האורז שלי בחרתי להכין סלט אורז מלא", אומרת משתתפת בתכנית "מאסטר שף". היא לא אומרת "אני מכינה", היא גם לא אומרת "החלטתי להכין" - זה עלול להישמע נוקשה מדי, אולי זה ייצור את הרושם שהיא הגיעה לתחרות כדי לנצח ויהי מה. עם "בחרתי" זה נשמע מרוכך, קליל, זורם. כמעט כל המתמודדים במסטר שף דקלמו את הנוסח הקבוע הזה.

4. כשאדם אומר על אדם אחר שהוא בחר לעשות משהו, בדרך כלל מדובר בביקורת והסתייגות מהמעשה. "יש נשים מאוד בטוחות בעצמן בבית הזה", אומרת צופה לסטלה עמר בשיחה טלפונית איתה בתכנית "האח הגדול", "אבל את בוחרת לראות כמה הן טיפשות בעינייך". כלומר זה קטע שלך, זה מעיד רק עלייך ולא עליהן. וכולנו מכירים את משפט המחץ: "נעלבת כי בחרת להיעלב", כלומר זאת בעיה שלך, את נושאת באחריות לכאב שלך ולא אף אחד אחר. ב"בחרת" יש סובלימציה, עידון של הכעס והתוקפנות, בדומה ל"עצוב".

5. לעומת זאת, כשאדם משתמש ב"בחרתי" או ב"אני בוחר" בגוף ראשון, המטרה היא בדרך כלל להציג את עצמו באור חיובי. "בחרתי לא לקחת חלק ולא להתעצבן", אומר איציק זוהר שמתייחס לוויכוח הסוער שלו עם נירו לוי בבית האח הגדול, כלומר יכולתי לנהוג אחרת - לעשות את מה שהכי קל וטבעי לי לעשות, להיסחף עם רגשותיי, להיות חלש ולאבד שליטה, לצעוק, לנהוג באלימות - אבל הייתי חזק כי עצרתי, חשבתי, לקחתי נשימה עמוקה ובחרתי.
"יכולתי לשבת מנגד לחכות לזרי הפרחים שימלאו את לשכתי עם כניסתי לתפקיד", אומרת רגב, "אבל בחרתי אחרת. בחרתי לצעוק את צעקתם של רבים בעם". גם כאן נראה שיש יד מכוונת, אולי של היועץ האישי שלה, בניסיון לשוות לרגב, שרבים רואים בה טיפוס אימפולסיבי ומתלהם, תדמית של אדם שקול, אמיץ, אחראי ומחובר לרגשותיו.

וזה שימוש אחר ב"בחרתי": כשעשיתי חיפוש בגוגל כדי למצוא את המשפט שזכרתי שרגב השתמשה בו עם "בחרתי" ("מירי+רגב+בחרתי"), אחת התוצאות שהגעתי אליהן היתה כתבה ב-ynet ובה תגובתו של מגיב מס' 391, שכתב: "לצערי בחרתי ברגב בבחירות לליכוד. לא עוד. מבקש סליחה". בחרתי לסיים בזה את הפוסט.

"בחרתי לא לקחת חלק ולא להתעצבן" (איציק זוהר מדבר ברקע, האח הגדול VIP2, קשת, מאקו, 2015)

"וכשאני מסתכלת על עצמי ואני בוחרת, אני לא רוצה לאבד את זה" (רויטל הנדלר מרבה להשתמש ב"בוחרת". אולפן שישי ערוץ 2, 29.5.15)
"יכולתי לשבת מנגד ולהמתין עד יחלוף זעם, אבל בחרתי אחרת. בחרתי לצעוק את צעקתם של רבים שאינם יכולים לשאת עוד את העובדה שישנם קולות בתוך הבית שקוראים להחרים קהלים רבים ולהדירם רק בשל מוצאם, מיקומם הגיאוגרפי, צבע עורם או שפת הדיבור שלהם" (מירי רגב, הארץ, 15.6.15)

"יש נשים מאוד בטוחות בעצמן בבית הזה, אבל את בוחרת לראות את כמה הן טיפשות בעינייך" (מאזינה לסטלה עמר, האח הגדול VIP2, מאקו, 2015)
"מוזר שידידי עמית סגל בחר לעשות סלפי עם עוכר ישראל, הנבלה, רוג'ר ווטרס, השם ינקום דמו. לפעמים הרצון לסלפי הוא מיותר" (רן רהב בטוויטר, 13.12.15, מאקו)
"מרשות מקרקעי ישראל נמסר שלא התקבלו מהם אישורים והם אף שלחו לתשובה לפני החתונה דרישה לבטל את האירוע (חתונת בנו ביער בן שמן - ע.ק.) ותשובה - ותשובה פשוט בחר להתעלם" (חידת תשובה, המקור 15.12.15, נענע 10)
"אני בוחר להשאיר (את פסלון החסינות - ע.ק.) אצלי" (מושיק גלאמין לאחר שנשאר האם הוא רוצה להעביר את פסלון החסינות למישהו אחר. הישרדות הונדורס 2015, רשת)

"אין ספק שהוא יכל לעשות הרבה יותר למען השבט שלנו, והוא פשוט בחר לא לעשות" (הוסלנה, הישרדות הונדורס 2015, 10, רשת)
"את צריכה להדיח אותי? את בחרת להדיח אותי" (ג'ני לטיטי, הישרדות הונדורס 2015, רשת)
"כן, יש מי שבוחר להתייחס לזה ככה" (מגיב לדבריו של הכתב שאמר על פעיל השמאל עזרא נאווי שיש שיגידו שהא אדם שהקדיש את חייו לזכויות האדם, עובדה 8.1.16, מאקו)
ארבל: "אני חושבת שבמקומך לא הייתי עושה את זה (כשקוקו יצאה ועשתה אצבע משולשת לשי חי), משום שזה לרדת לרמה נמוכה". קוקו (ברקע): "בגלל זה אנחנו אנשים שונים, ובגלל זה אני בוחרת את התגובות של עצמי, בגלל זה אני מודעת נורא למה שאני עושה, ואם זה יצא ממני, כנראה שזה יצא ממני, ואני לא מתחרטת על שום דבר ואני הייתי עושה את זה שוב". (האח הגדול7, 10, מאקו 2015)
"זה שאני בוחר לא להיות האסטרטג והמניפולטור וזה שעושה את התככים והמזימות, זה לא אומר שלא באתי להישרדות" (כוכבי, חדשות הבידור, 6.12.15, הוט)
"למה הוא (פרקליט המדינה שי ניצן - ע.ק.) בחר לצטט את העדות של שני פלטי (מתייחסת לבדיקה המחודשת בפרשת תאונת הדרכים שאירעה 2005 שבה נהרג רוכב הקטנוע גל בק לאחר שמכוניתה של שני פלטי פגעה בו) ונגדי? כדי להטיל ספק בתחקיר העיתונאי" (תיק תקשורת, 28.1.15, חינוכית)


"אני כאן ועכשיו השמים מעליי, נשימה עמוקה, הבחירה בידיי" ("מה נסגר" ערוץ 10 אוק' 2010, מתוך "מדברים על זה", רשת)
"גם אני הייתי יכול להשאיר את שני הילדים שלי במוסד וללכת, ובחרתי שלא. בחרתי להיות אב, בחרת להיות בעל, בחרתי להיות בן, בחרתי להיות אני" (שי גולדן, מחוברים, 26, הוט, 2010)
______________________לעמוד מילים אופנתיות באתר עריכה לשונית


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה