יום שבת, יולי 25, 2015

עולב

פלורי (למייקל): אתה שכחת מה הייתי פה חודש ימים בשביל כולם ומה כולם היו בשבילי חודש ימים, אוקי? ובא אתה יודע, השטן בהתגלמותו, זרע, זרע, זרע, זרע, זרע, זרע, התרחב, התרחב, התרחב, הגענו לאן שהגענו...
אור (מהחדר השני): אבל תגידי 'אור', למה את מתחבאת? תגידי 'אור'.
פלורי: אור, נכון, סליחה. שכחנו, אור, שכחנו, שכחנו, סליחה, העולב, סליחה.
(האח הגדול עונה 7, פרק 12)

עולב
עלוב; מוזנח; פאתטי; פאתטתת רמה, מגוחך; נלעג; מעורר רחמים.


מתוך זאת היתה שנה וואו", התפרסם בהארץ ב-23.12.2015 

"הוא ממש עלב", אומרת קארין אלהרר על אורן חזן. "היא עלבה בי במליאה", אומר חזן על אלהרר.
למה "עלב" ולא "העליב"?
כשם שרבים מאמינים ש"לייצר" נשמע טוב יותר מ"ליצור", "לומר" נשמע גבוה יותר מ"להגיד" ו"לבצע" נשמע טוב יותר מ"לעשות", וכך גם "כשל" ולא "נכשלתי", "לא צלח" ולא "לא הצליח ל..." - כך "עלב" נשמע כנראה לאלהרר ולחזן גבוה וספרותי: 

"הַנֶּעֱלָבִין וְאֵינָן עוֹלְבִין" (יומא כג). 
"וּבְשָׁעָה שֶׁהֵם עוֹלְבִים אוֹתִי, רַעֲיָתִי יוֹשֶׁבֶת וּבוֹכָה" (ברדיצ'בסקי, סיפורים י) (אבן שושן החדש).

"העליב אותי" חושף את הפגיעוּת והרגשות של הדובר, ואילו "עלב בי" מסיט את הזרקור לעבר מעשה הפגיעה של המעליב. ואולי חברי הכנסת חוששים שאם הם יגידו "הוא העליב אותי", זה יפחית מכבודם ויישמע עולב כזה, כמו בגנון: "הגננת, הוא העליב אותי".

"עולב": במלעיל (נהגה כמו "מותק", "חומד"). עלוב, מוזנח, פאתטי, מגוחך, נלעג, מעורר רחמים. את "עולב" שמעתי לראשונה בהישרדות וי-איי-פי (2012) על ידי איתי תורג'מן. "עולב" מחזק ומדגיש את היחס המזלזל של הדובר ("איזה דירה מגעילה, ממש עולב!"), ובמקרים אחרים הוא מפחית מעוצמת המילה "עלוב". 

ערן זרחוביץ' מספר: 
"אני לא רוצה להתעסק בזה (בסיפורים על הילדים שלו) - ואני מתעסק בזה... כי אני שנאתי כשעשו לי את זה: 'בוא תראה וידיאו שלו הולך בגינה'... זה עולב, ואני עושה את זה" (אולפן שישי, 24.7.15).

"'אור', נכון, סליחה. שכחנו, 'אור', שכחנו, שכחנו, סליחה, העולב, סליחה (פלורי, האח הגדול עונה 7, פרק 12, מאקו)
"אני מוצאת את עצמי בשיא העולב כשאני נוסעת ללונדון ואני ב'פריימרק', אז פותחים בעשר? אני ברבע לעשר שם" (אורנה דץ, "מה נסגר" 25/12/2015 נענע 10, מתוך "הדצים", ערוץ 24)
"עלובי" ולא "עולב" - אולי בגלל שטום באום מדבר על הוריו: "עלובי, עלובי ברמות. שולחן לא קנו, כוס" (טום באום ומושיק גלאמין, "בא לחדש לכם" 5, רשת)
"אני לא רוצה להתעסק בזה (בסיפורים על הילדים - ע.ק.) - ואני מתעסק בזה... כי אני שנאתי כשעשו לי את זה: 'בוא תראה וידיאו שלו הולך בגינה'... זה עולב, ואני עושה את זה" (ערן זרחוביץ', אולפן שישי, 24.7.15, מאקו)
"הרומן שלי עם העולב נגמר" (ג'ייסון, מחוברים, הוט)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.