7.02.2015

פסיק - דוגמאות (או: חיים ומוות ביד הפסיק)נכתב: "גם אז היא נשארת אהודה, בשעה שבעלה הופך לשנוא ושמץ מהפשעים שהיתה שותפה להם איננו דבק בה". יש כאן שלושה חלקים: 
1) "גם אז היא נשארת אהודה (על האישה)
2) בשעה שבעלה הופך לשנוא (על הבעל)
3) ושמץ מהפשעים שהיתה שותפה להם איננו דבק בה (על האישה)
היעדר הפסיק בין 1 ל-2 יוצר חיבור בין הבעל לאישה, בעוד שהקשר אמור להיות בין 1 להמשך ב-3. פיסוק מתאים יותר היה מחלק זאת כך: "גם אז היא נשארת אהודה בשעה שבעלה הופך לשנוא, ושמץ מהפשעים שהיתה שותפה להם איננו דבק בה". בפיסוק המוצע הרעיון הוא שהאישה נשארת אהודה (בזמן שבעלה הופך לשנוא), ושמץ מהפשעים שהיתה שותפה להם לא דבק בה.
מומלץ לכתוב את המשפטים ברצף, ללא פסיק: "והתרשמתי שהטיעונים" (ולא "התרשמתי, שהטיעונים"); "די מהר התברר שהמסמכים המסווגים" (ולא "די מהר התברר, שהמסמכים המסווגים"); "בימים האחרונים כבר פורסם שהפרקליטות" (ולא "בימים האחרונים כבר פורסם, שהפרקליטות")
נכתב: "הם אמנם עדיין אינם מנסים להכשיר את הגברת כיורשת שלטונות של בעלה, כפי שעושה פרנסיס לקלייר..." (נרי ליבנה, הארץ 7.6.17).  
מהפסיק אפשר להבין כאילו כשם שפרנסיס לא מנסה להכשיר את קלייר ליורשת, כך גם הם לא מנסים להכשיר את שרה ליורשת של ביבי. אך נראה שהכותבת התכוונה: א) פרנסיס מנסה להכשיר את קלייר ליורשת. ב) בניגוד לפרנסיס, הם לא מנסים להכשיר את שרה ליורשת של ביבי. לכן יש לכתוב: ""הם אמנם עדיין אינם מנסים להכשיר את הגברת כיורשת שלטונו של בעלה כפי שעושה פרנסיס לקלייר...".


נכתב: "מאפינס מלוחים עם קינואה במקום קמח והמון ירקות" (אתר xnet.ynet). אחרי "קמח" נדרש פסיק. המאפינס הם עם קינואה (במקום קמח), ועם המון ירקות. הקינואה היא רק במקום קמח, ולא במקום קמח והמון ירקות. לכן: "מאפינס מלוחים עם קינואה במקום קמח, והמון ירקות".


נכתב: "אני כבר שנה שנתיים מנסה לומר לה את המשפט הזה... אלס, אני רוצה חיים אחרים ואני לא מסוגל" (מושיק רוט לעדי שילון, היחידה 2, 13, יוני 16, הוט בידור ישראלי). נדרש פסיק לפני "ואני לא מסוגל". מושיק מספר לעדי שילון שהוא מנסה להגיד לבת הזוג שלו אלס שהוא רוצה חיים אחרים אך לא מסוגל להגיד לה את זה. פיסוק שיבהיר את כוונתו: 
אני כבר שנה שנתיים מנסה לומר לה את המשפט הזה... "אלס, אני רוצה חיים אחרים", ואני לא מסוגל. 
בלי הפסיק (או נקודה) אפשר להבין כאילו מושיק אומר לאלס שהוא רוצה חיים אחרים אבל הוא לא מסוגל לחיות חיים אחרים.


נכתב: "אל תתלהבו ב-12 כולן הופכות לליכלוכיות" (מתוך "אחותי ג'קי", 9, הוט, אתר seretbox.com). נדרש פסיק אחרי "אל תתלהבו". ללא פסיק אפשר להבין כאילו ג'קי אומרת לא להתלהב בשעה 12.
נכתב: "לפיהם היא סוממה וניסתה כמה פעמים לדחות את פולנסקי מעליה, לפני שהוא כפה עליה סקס אנאלי, כדי להבטיח שלא תיכנס להריון" (הארץ, 10.6.17). מהפסיק אחריה "מעליה" אפשר להבין כאילו היא סוממה וניסתה כמה פעמים לדחות את פולנסקי מעליה לפני שהוא כפה עליה סקס אנאלי, ושהיא עשתה זאת כדי להבטיח שלא תיכנס להריון. 
נראה שזאת הכוונה:
1. היא סוממה וניסתה כמה פעמים לדחות את פולנסקי מעליה לפני שהוא כפה עליה סקס אנאלי
2. פולנסקי כפה עליה סקס אנאלי כדי להבטיח שלא תיכנס להריון. 
לכן: "... לפיהם היא סוממה וניסתה כמה פעמים לדחות את פולנסקי מעליה, לפני שהוא כפה עליה סקס אנאלי כדי להבטיח שלא תיכנס להריון". .


נכתב: "אבל אני נאלץ להסכין עם העובדה, שישנם אנשים שרק גורלם של בני אדם מעניין אותם"; "אורי משגב לא תופס, שעירית לינור היא אדם אמיץ" (איל מגד, הארץ, 16.5.17). הפסיק יוצר סרבול. הייתי כותבת: "אבל אני נאלץ להסכין עם העובדה שישנם אנשים שרק גורלם של בני אדם מעניין אותם"; "אורי משגב לא תופס שעירית לינור היא אדם אמיץ".


נכתב: "הספר הזה לא יביא קץ לשלטון נתניהו, כפי שיש מי שמקווה מחד, או חושש מאידך.(יוסי ורטר, הארץ, 9.6.17)
מהפיסוק עולה כאילו יש מי שמקווה (או חושש) שהספר לא יביא לקץ שלטונו של נתניהו, ושאכן הספר לא יביא לקץ שלטונו. נראה שהכוונה אחרת: יש מי שמקווה (או חושש) שהספר יביא לקץ שלטונו של נתניהו, אך זה לא יקרה. לכן: "הספר הזה לא יביא קץ לשלטון נתניהו כפי שיש מי שמקווה מחד או חושש מאידך."


נכתב: "... גילה שהן לא שודכו על ידי פנינה, כמו שהובטח". התובע טוען שהובטח לו שיקבל שירות וליווי אישי בחברת השידוכים, ואז גילה שהחברה פעלה בניגוד להבטחה, לכן תבע. מהפסיק לפני "כמו שהובטח" עולה כאילו הובטח לו שהנשים לא ישודכו לו על ידי פנינה, והוא גילה שאכן הן לא שודכו לו ותבע. יש לכתוב את המשפט בלי הפסיק: "גילה שהן לא שודכו על ידי פנינה כמו שהובטח".נכתב: "להופעתה של הזמרת קדם משא ומתן קדחתני בשל העובדה שאנשיה של מדונה לא הסכימו לחתום על חוזה השידור בעשרות מדינות כפי שדרשו נציגי ה-EBU.(מתוך "מדונה באירוויזיון: המלכה זייפה, הרקדנים עלו עם דגלי פלסטין וישראל", הארץ, 19.5.19).
הפיסוק נכון, כלומר בלי פסיק לפני "כפי"): אנשיה של מדונה לא פעלו כפי שביקשו הנציגים. פסיק לפני "כפי" היה משבש את המשמעות: בדיוק כפי שדרשו הנציגים, אנשיה של מדונה לא הסכימו לחתום על החוזה.
נכתב: "היא אמנם איננה סתם הגברת הראשונה, נוסח מלניה טראמפ". הייתי כותבת את המשפט ברצף, ללא פסיק: "היא אמנם איננה סתם הגברת הראשונה נוסח מלניה טראמפ".


נכתב: "היא סבורה, שעמדה לאומית פטריוטית מחייבת התנגדות לדיכוי ולשעבוד של עם אחר" (כת הזנדברגופובים", הארץ, 14.5.19). הפסיק קוטע את הרצף הטבעי של המשפט. הייתי כותבת: "היא סבורה שעמדה לאומית פטריוטית מחייבת התנגדות לדיכוי ולשעבוד של עם אחר". 


נכתב: "משיכה מינית היא לא דבר ששייך לאחד, אלא מעין יישות שלישית שמתעוררת בין שניים, יותר כמו חשמל שזורם בין שתי נקודות, ולא יכול להתקיים בצורה אוטרקית, על נקודה אחת" (מתוך shee וואלה ניוז, "למה שירי לא מצליחה להימשך ללירן: חתונה ממבט ראשון", 12.4.19). הפסיק אחרי "נקודות" משבש את הרצף בדימוי - חשמל שזורם בין שתי נקודות ולא יכול להתקיים בצורה אוטרקית על נקודה אחת. לכן הייתי מורידה אותו.

אציג כמה דוגמאות מתוך מכתב שהגיע למערכת הארץ מעורך הדין של חברת צפניה הפקות סרטים בעקבות ביקורת שכתב אורי קליין (התפרסם בהארץ ב-13.5.19):

  • "באותה מידה שהכותב לא אהב בלשון המעטה את הסרט יש מספיק מבקרי קולנוע שאהבו את הסרט מאוד" - הייתי מוסיפה פסיק בין מילות ההסגר 
  • "בלשון המעטה". אפשר להוסיף פסיק גם לפני "יש מספיק", כדי להדגיש את החלק השני של הרעיון.
  • "למען הסר ספק יובהר, כי מרשתי אינה מלינה על" - מקומו של הפסיק הוא אחרי "ספק" ולא אחרי הפועל: "למען הסר ספק, יובהר כי..."
  • "שורת ההתנסחויות, באותה 'ביקורת', אינה אלא מסע הכפשה" - הייתי מורידה את הפסיקים.
  • "שכן שהישארות הפרסום, ברשת האינטרנט" - הפסיק מיותר.
  • "כך לדוגמה מזלזל הכותב בהחלטת האקדמיה לקולנוע הכוללת (הכוללת מאות יוצרים ואנשי קולנוע) לבחור באסי דיין כאחד המועמדים לפרס אופיר בגין תפקיד שחקן המשנה הטוב ביותר על השתתפותו בסרט ותוקף את החלטת קרן הקולנוע הישראלי להעניק מענק השלמת הפקה לסרט" - זהו משפט מחובר, הייתי מוסיפה פסיק לפני "ותוקף".
______________

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.