יום ראשון, יוני 28, 2015

אמנות או אומנות?


המאמר נכתב לפני שהאקדמיה שינתה את הכללים, והתווספו לו הערות בצהוב

נועה: איפה גליה ואמיתי? נדבר על אומנות.
נועה (לגליה ואמיתי): האמת היא שאולי אתם לא מכירים את זה, אבל זה היה סיפור מאוד מרגש שקשור לאמנות ומכירות פומביות... אז תגידו לי רגע, איפה באמת מתבצעות רכישות האומנות הכי גדולות בעולם?
גליה: המכירות הגדולות שאנחנו שומעים עליהן בתחום האמנות מתבצעות בניו יורק באחד משני בתי המכירות האלה. 
(כתוביות ב"החיים על פי נועה תשבי", 1, 13, קשת, 2016)

אמנות (art) 
עד יוני 2017 נכתבה בכתיב המלא ללא ו', כמו בכתיב החסר, וכעת נכתבת אומנות

אדם העוסק באמנות הוא אמן המכין יצירות, מלאכת מחשבת בציור, בפיסול וכדומה. 

רבים כותבים בטעות "אומנות" כשהם מתכוונים ל"אמנות" וחושבים שיש להוסיף את האות ו' על פי כללי הכתיב המלא, בעוד ש"אמנות" במובן art נכתבת ללא ו' הן בכתיב החסר והן בכתיב המלא. 

בכתיב המנוקד המילה נכתבת "אָמָּנוּת". בכתיב המלא מתווספות אִמות קריאה כדי להקל את הקריאה. ו' לא מתווספת במקרים שבהם האותיות מנוקדות בקמץ קטן (נהגות אוֹ O). לכן מילים כגון אָמנם, למָחרת, מָחרת, מָחרתיים, צָהריים, והמילים אָמנות, אָמן, אָמנותי וכדומה, המנוקדות בקמץ קטן ונהגות אוֹ, מוֹ, צוֹ, נוֹ, אוֹ, נכתבות כך גם בכתיב המלא.

דוגמאות: תרפיה באמנות; אמן מקורי; מיצג אמנותי; יצירות אמנות; פיסול ואמנות; אמנות בחרוזים

אומנות (craft, skill) בכתיב המלא

מיומנות, מלאכה, מקצוע. אוּמן הוא אדם מיומן, בעל מלאכה, בעל מקצוע.

בכתיב המנוקד המילה נכתבת "אֻמָּנוּת" והאות א' מנוקדת בקובוץ. בכתיב המלא האות ו' מתווספת אחרי האות המנוקדת בקובוץ, והמילה נכתבת בשורוק "אוּמנות", "אוּמן".

דוגמאות:  היא למדה מאמה את אומנות התפירה; אומנויות לחימה; אומנות הפיתוי; אומנות באבן


"ייעוץ אומנותי", במקום "אמנותי"  (משחק החיים, הוט בידור ישראלי, 2003). החל מיוני 2017 זאת לא שגיאה
"אומנות הפיתוי" (כותרת פרק 3 ב"דייט בחשכה", עונה 3, רשת) כתיבה נכונה לפני שינוי הכללים ואחריהם, משום שמדובר באומנות במובן skill. 

"הופעתי עם המון אמנים טובים ומוכשרים" (אקס פקטור, רשת 2015). החל מיוני 2017 יש לכתוב אומנים

"אני מלווה אומנים, אייל גולן, מושיק עפיה, ליאור נרקיס", במקום "אמנים" (אקס פקטור, רשת, 2015) החל מיוני 2017 זאת לא שגיאה"זו אומנות לרתך" (בוס בהסוואה, רשת). כתיבה נכונה לפני שינוי הכללים ואחריהם, משום שמדובר באומנות במובן skill.
"מדובר באמנות, לא פחות. זייפני האלכוהול מצליחים להפוך את זיוף המותגים הפופולריים לכאלו שכמעט אי אפשר לעלות עליהם",(חדשות ערוץ 10, 28.5.15). גם לפני שינוי הכללים וגם אחריהם זוהי שגיאה, משום שמדובר באומנות במובן skill 

"הביטי סביבך, איליה, האומנות היוונית היתה ההרמונית מכולם", במקום "האמנות" (נאמר באנגלית art. רק בימי חול, 1960, שודר ב-2016) החל מיוני 2017 זאת לא שגיאה

"אתה יודע, תסתכל על האמנות הנוצרית" (חוצה ישראל, חינוכית, 2015). החל מיוני 2017 יש לכתוב אומנות
"יש הלכה שאומרת שאבא חייב ללמד את בנו אומנות, מלאכה" (חנוך דאום לבנו, מחוברים 2, הוט, 2012) כתיבה נכונה לפני שינוי הכללים ואחריהם, משום שמדובר באומנות במובן skill.
"הם אומנים, הם זמרים, מה?", במקום "אמנים" (אקס פקטור 2, רשת, 2016) החל מיוני 2017 זאת לא שגיאה

"איפה באמת מתבצעות רכישות האומנות הכי גדולות בעולם?", במקום "האמנות" (נועה תשבי, "החיים על פי נועה תשבי", 1, 13, קשת, 2016) החל מיוני 2017 זאת לא שגיאה
"קיוויתי שהוא לא יגור בכזאת דירה של אומן", במקום "אמן" (דייט בחשכה, רשת, 2012) החל מיוני 2017 זאת לא שגיאה

"אומנות, ציורים, דברים נעימים", במקום "אמנות" (החיים על פי נועה תשבי, 9, קשת, 2016) החל מיוני 2017 זאת לא שגיאהאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.