יום שבת, 13 ביוני 2015

שימרו או שמרו?

האח הגדול וי-איי-פי תכנית 5, קשת

"לאחר מכן יהיו לכן שישה ניסיונות להעביר את כדור הקיפוד בקשת הקלף. לכל אחת יהיו שלושה ניסיונות. בסיום המשחק מלכת הלבבות תחתום את האירוע עם קריאתה המפורסמת: 'עירפו את ראשם!'"
(האח הגדול, האח הגדול 7, 5, קשת)
שמרו, שמרי / זכרו, זכרי / ערפו, ערפי ועוד
בפנייה בגוף שני בציווי – אתם, אתן ואת, השווא הנע ב-פ' הפועל מומרת לחיריק. אין לכתוב בציווי: שימרו, שימרי, בידקו, בידקי, זיכרו, זיכרי, לימדו, לימדי, שילחו, שילחי, קיראו, קיראי, חיזרו, חיזרי, עירפו, עירפי וכדומה ביו"ד.
בחלק מהמקרים הסיבה לכתיבה עם י' בציווי נובעת מחוסר מודעות וכתיבה הזהה להגייה. במקרים אחרים הטעות מכוונת ונובעת מהרצון להקל על הקוראים את הקריאה. כך, לדעת הכותבים, יהיה לנו קל יותר להסתדר עם החוקים הנוקשים בשפה העברית. היו"ד שהם מוסיפים לנו מופיעה במילים רבות בכתוביות ובאתרי אינטרנט רבים. מאחר שהכתיבה לא מנוקדת בניקוד עזר חלקי ולא מופיע חיריק בפ' הפועל בציווי, הוספת היו"ד נועדה למנוע מצב שבו הקוראים יקראו זאת כפועל בעבר המנוקד בקמץ בפ' הפועל: שָׁמְרו, בָּדְקו, זָכְרו ועוד.

דוגמאות לפעלים בבניין קל לעומת פעלים בבניין פיעל:

  • בפועל שָׁלח / לשלוח (sent) בניין קל: בעבר – הם/הן שָׁלחו את המכתב, היא שָׁלחה את המכתב. בציווי – אתם/אתן שִׁלחו את המכתב! את שִׁלחי את המכתב! 
  • בפועל שילֵח / לשלֵח (send away) בניין פיעל: בעבר – הם/הן שילחו אותו משם, היא שילחה אותו משם. בציווי – אתם/אתן שַׁלחו אותו משם! את שַׁלחי מש! 
  • בפועל שָׁמר / לשמור (save, keep) בניין קל: בעבר – הם/הן שָׁמרו עליו, היא שָׁמרה עליו. בציווי – אתם/אתן שִׁמרו עליו! את שִׁמרי עליו! 
  • בפועל שימר / לשמר (preserve) בניין פיעל: בעבר – הם/הן שימרו מלפפונים, היא שימרה מלפפונים. בציווי – אתם/אתן שַׁמרו מלפפונים! את שַׁמרי מלפפונים! 
  • בפועל חָזר / לחזור (come back, return) בניין קל: בעבר – הם/הן חָזרו לארץ, היא חָזרה לארץ. בציווי – אתם/אתן חִזרו לארץ! את חִזרי לארץ! 
  • בפועל חיזר / לחזר (to court) בניין פיעל: בעבר – הם/הן חיזרו אחרי החברה, היא חיזרה אחרי החברה. בציווי – אתם/אתן חַזרו אחרי החברה! את חַזרי אחרי החברה! 
  • בפועל בָּטח / לבטוח (faith in, rely on, depend on) בניין קל: בעבר – הם/הן בָּטחו בו, היא בָּטחה בו. בציווי – אתם/אתן בִּטחו בו! את בִּטחי בו! 
  • בפועל ביטח / לבטֵח (to insure): בניין פיעל: בעבר – הם/הן ביטחו את הרכב, היא ביטחה את הרכב. בציווי – אתם/אתן בַּטחו את הרכב! את בַּטחי את הרכב! 
  • בפועל עמד/ לעמוד (stand) בניין קל: בעבר – הם/הן עָמדו זקוף, היא עָמדה זקוף. בציווי – אתם/אתן עִמדו זקוף! את עִמדי זקוף! 
  • בפועל עימד/ לעמד (to page) בניין פיעל: בעבר – הם/הן עימדו את הספר, היא עימדה את הספר. בציווי – אתם/אתן עַמדו את הספר! את עַמדי את הספר!
במקום "עמדו": "עימדו על כתפי נפילים" (גוגל scholar)
במקום "זכרו": "בהצלחה, וזיכרו" (האח הגדול וי-איי-פי תכנית 5, קשת)
במקום "מצאו": "מיצאו לי איזה שהוא סידור" (הצינור 19.5.15, ערוץ 10)
נכתב נכון: "היכנסו למאקו, שלחו אלינו..." (מאסטר שף עונה 5, קשת)
במקום "תרמו": "הראו שאכפת לכם. תירמו" (סיינפלד 6 89, הטלתרום, הוט)
במקום "אמרי": "לא, לא. אימרי לי. מה בדיוק עושה אותך מאושרת?" (רק בימי חול, 1960, הוט)
במקום "ערפו": "בסיום המשחק מלכת הלבבות תחתום את האירוע עם קריאתה המפורסמת: 'עירפו את ראשם!'" (האח הגדול, האח הגדול 7, 5, קשת)
____________________
לפוסט "זכרו שיש לומר שמרו", 8.3.2011, תפוז
לפוסט "שמרו על ציווי נכון", 4.5.2013, הארץ
לכל הנושאים בבלוג

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה