יום שלישי, 12 במאי 2015

בעצם


"החדשנות במוצר, שבעצם יש מיקרו קפסולות קטנות כאלה שאפילו רואים אותן במסכה, שברגע שהן מגיעות עם מגע עם שיער ואת בעצם מעסה, אז הקפסולות נפתחות והחומר בעצם יוצא טרי על השיער. בעצם אין את ההתחמצנות שקורית הרבה פעמים בחומרים כימיים שהחומר כבר פחת חזק ופחות אפקטיבי. פה את מקבלת בעצם מגע ישיר של האמפולה עם השיער".
(עומר אסף, מעצב שיער ראשי נטורל פורמולה, חדשות הבידור 7, 27.1.16, הוט בידור ישראלי)

בעצם
  • נקודת מבט שונה לאחר חשיבה נוספת של העניין; ניתן היה לחשוב ש... אבל בעצם, בפועל זה...; לכאורה זה נראה כאילו... אבל בעצם, בפועל זה...
  • תוספת שאינה תורמת למשפט, ונועדה למלא אותו ולהוסיף לו צבע ונפח, כמו "כאילו", "בעיקרון", "בתכלס", "האמת".
  • ניסיון לגרום לנו לחשוב שמביאים לנו פרשנות חדשה של המידע, של האמת הקשה החבויה מתחת לפני השטח, תגלית, שאותה הדובר או הכותב מואיל לפרוש לפנינו כדי שנפקח את עינינו.
  • חלק מאוצר המילים של שפת ניו-אייג'. ניסיון לשדר באמצעותה שהכותב/הדובר דן בינו לבין עצמו בסוגיה ופורש אותה בפנינו. כך אנחנו אמורים לחשוב שהמשתמש ב"בעצם" הוא אדם חושב, מהורהר ומודע לעצמו, המציג לנו גם את הקול השני החבוי בתוכו, את התת-מודע.
  • במצב של בלבול ומבוכה, "בעצם" אמורה לעזור לדובר.
  • "בעצם" היא מילה שאמורה לרכך (את השאלה, את הצגת הדברים, את המרואיין), לשאת חן ולהפוך את הדובר לסחבק לא מתנשא, כדי ליצור אווירה של פתיחות וגילוי לב או כדי לתת כבוד. כאשר תחקירן מבקש לעשות תחקיר מבלי לחשוף את זהותו האמיתית, ולהתקרב לנחקר, הוא משרבב לשאלותיו הרבה "בעצם" כדי שהנחקר יחשוב שהוא סחבק בלתי מזיק. "אז אתה אומר 'לא צריך לבדוק' בעצם".
  • כאשר השאלה קצת פולשנית או כשהמרואיין שרוי במצב קשה, המראיין מוסיף קמצוץ של "בעצם". אם המראיין ישאל: "מתי הודיעו לך שהוא נפטר?" זאת תהיה חוצפה, אבל אם ישאל: "מתי בעצם הודיעו לך שהוא נפטר?" זה בסדר.
"שבעצם יש מיקרו קפסולות קטנות כאלה שאפילו רואים אותן במסכה, שברגע שהן מגיעות עם מגע עם שיער ואת בעצם מעסה, אז הקפסולות נפתחות והחומר בעצם יוצא טרי על השיער" (עומר אסף, מעצב שיער ראשי נטורל פורמולה, חדשות הבידור 7, 27.1.16, הוט בידור ישראלי)

"אנחנו בעצם גרים במודיעין קרוב לחצי שנה" ("המגזין" ערוץ 10, 14.5.15)
"ואז בעצם התגייסתי לצבא והייתי בלהקה צבאית" (אקס פקטור, רשת)
"אז כמה שנים שירת במשטרה בעצם?" (שאלה למשה מזרחי ששימש כניצב במשטרת ישראל, "המגזין", 16.5.15, נענע 10)
"אני באה בעצם מבית גרוזיני" (חגית נזרי, "מאסטר שף", קשת, מאקו)
"אני לוקח, בעצם, את הבצל הירוק" (השף אבי ביטון וקובי אריאלי, ארוחת שבת 2, ערוץ 10)
______________
לפוסט "מה זה בעצם משנה, ממה בעצם הם בורחים?", תפוז, 25.12.2008

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה